DIH4AI: trenowanie algorytmów na żywo i wirtualny spacer po laboratorium robotyki w Gdańsku

  • Hub Innowacji Cyfrowych DIH4AI zorganizował dwudniowe, wirtualne wydarzenie poświęcone sztucznej inteligencji w praktyce.
  • Uczestnicy mogli przekonać się, że SI do niektórych zadań można wyszkolić w zaledwie kilka minut.
  • Karty graficzne okazały się najbardziej wydajne w procesie trenowania algorytmów do rozpoznawania obrazów.
  • Prowadzący jedno z internetowych spotkań zabrał zainteresowanych na spacer po laboratorium robotycznym.

Marcin Świniarski z koła naukowego Gradient pokazywał podczas AI Inference in Practice trening sieci neuronowych z wykorzystaniem 8 kart graficznych o pojemności 11 gigabajtów każda. Poza nimi na serwerze był zainstalowany procesor z 72 rdzeniami. Algorytmy przeszkolone w ciągu kilku minut – były w stanie z 95% skutecznością ocenić, co przedstawiają fotografie. Autor prezentacji przedstawił też testy wydajności porównujące użycie do trenowania algorytmów kart graficznych, procesorów wbudowanych w laptopy i podzespołów z 18 rdzeniami. Najlepiej wypadły GPU, które okazały się 31 razy szybsze od CPU.

(Marcin Świniarski w czasie kodowania na żywo – fot. PPP)

Wirtualny spacer i demonstracje

Dyrektor DIH4AI, Mateusz Dyrda, poprowadził wirtualne spacery po laboratorium robotycznym w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Prezentował maszyny i urządzenia dostępne w przestrzeni dla osób współpracujących z hubem – laser do tworzyw sztucznych, narzędzia do obróbki drewna, spawania, lutowania, a także drukarki 3D. Na miejscu można ich używać do wytwarzania prototypów produktów. W ramach demonstracji technologii, DIH4AI przygotował pokaz urządzenia przerabiającego mowę na kod Morse’a i program do modyfikowania fotografii zgodnie ze stylami malarskimi pobieranymi z replik obrazów.

(Drukarki 3D w laboratorium robotyki – fot. Gdański Park Naukowo-Technologiczny)

Spotkania z ekspertami

Uczestnicy wydarzenia mogli umówić się na rozmowy z ekspertami, np. z prezesem VoiceLab.ai, Tomaszem Szwelnikiem, który specjalizuje się w automatyzacji procesów biznesowych i wdrożeniach technologii używających SI. Z kolei w zakresie robotyki i druku 3D konsultacje prowadził Konrad Klepacki zajmujący się zarządzaniem projektami. O cyberbezpieczeństwie mówił Artur Maciąg z Inicjatywy Kultury Bezpieczeństwa, natomiast tematykę transformacji cyfrowej firm poruszał Przemysław Kowalski z Platformy Przemysłu Przyszłości.

Konferencja AI Inference in Practice

Pokazy towarzyszyły konferencji o zastosowaniach sztucznej inteligencji, współorganizowanej przez DIH4AI. W jej trakcie przedstawiciele Zeissa, LPP i AI Factory przedstawiali wdrożenia technologii w swoich przedsiębiorstwach. Prezes HPC – Boston Limited wspominał o praktycznych zadaniach dla SI, natomiast Grzegorz Karch z NVIDII przybliżył sposoby wykorzystania otwartoźródłowej biblioteki PyTorch do uczenia maszynowego, używanej m.in. do przetwarzania języka naturalnego.

programista
(fot. Getty Images)

DIH4AI

W Hubie Innowacji Cyfrowych o nazwie DIH4AI działa firma Voicelab.ai i Politechnika Gdańska z partnerami, m.in. przedsiębiorstwem BrainScan, IndoorNavi oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN. Aktywności hubu koncentrują się na sztucznej inteligencji, internecie rzeczy, a także automatyce i robotyce. Gdański Digital Innovation Hub organizuje pokazy technologii, prowadzi doradztwo obejmujące np. wskazywanie procesów, które można usprawnić z wykorzystaniem AI, lub pomoc w przygotowaniu strategii wdrożeniowej. DIH planuje też szkolenia (m.in. online) i kojarzenie firm poszukujących odpowiednich dla siebie technologii z przedsiębiorstwami już z nich korzystającymi.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór