Trendy technologiczne u progu 2024 roku

W minionym roku byliśmy świadkami wielu interesujących odkryć technologicznych, które rewolucjonizowały różne aspekty prowadzenia biznesu, demonstrując swój ogromny potencjał do kształtowania ścieżek rozwoju naszej najbliższej przyszłości. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych trendów technologicznych, wynikających z opisanych w ramach Przeglądu technologicznego osiągnięć kluczowych ośrodków badawczych na świecie w 2023 r.

Postęp w rozwoju i wykorzystaniu sztucznej inteligencji

W 2023 roku sztuczna inteligencja stała się powszechnie znanym rozwiązaniem, które pomaga w wykonywaniu pracy, ułatwia codzienne obowiązki, jest w stanie zapewnić ciekawą rozrywkę a nawet… zastąpić pracowników. Nowe generacje sztucznej inteligencji otwierają fascynujące możliwości dla przemysłu i społeczeństwa, a ośrodki badawcze prowadzą intensywne prace w celu zniwelowania dostrzeganych niedoskonałości tej technologii i opartych na niej rozwiązań. Codziennie powstają nowe aplikacje oparte na AI oraz pojawiają się pomysły na to, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwiązywania różnych problemów, również tych, które mają znaczenie dla całych społeczeństw.

Zwiększone zapotrzebowanie na infrastrukturę i analitykę danych

Wraz z rozwojem technologicznym wzrastają wymagania dotyczące infrastruktury przechowywania dużych zasobów danych. Odpowiednia architektura sprzętowa i softwarowa umożliwia również budowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, co w skali globalnej oznacza znaczne zwiększenie zapotrzebowania na serwery i rozwiązania chmurowe w najbliższych latach. Dane są nazywane walutą XXI wieku, a umiejętność ich przetwarzania i analizy stanowi niezaprzeczalną szansę na rozwój i osiąganie biznesowych celów każdej organizacji. Dlatego organizacje badawcze o światowej renomie poszukują nowych, czasem nietypowych sposobów na przechowywanie i przetwarzanie ogromnych zasobów danych – np. z wykorzystaniem łańcucha DNA.

Rewolucja kwantowa coraz bliżej

Rozwój komputerów kwantowych ma potencjał do wywołania jeszcze większych i bardziej znaczących zmian niż rozwój sztucznej inteligencji, jaki obserwowaliśmy w minionym roku. Wykorzystanie komputerów kwantowych w połączeniu ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym to niewyobrażalny skok technologiczny, który przyniesie przełom w branży IT najprawdopodobniej już w najbliższych kilku latach. Naukowcy z renomowanych uczelni na świecie łączą już dzisiaj swoje siły, aby przewidzieć i zaplanować, jak najlepiej skorzystać z potencjału zjawisk z obszaru fizyki kwantowej do rozwiązywania problemów istotnych dla rozwoju ludzkości.

Nowoczesna medycyna

Nowe technologie pomagają m. in. w diagnostyce chorób, monitorowaniu różnych parametrów zdrowia, ale też coraz częściej usprawniają pracę personelu medycznego. Techniki uczenia maszynowego oraz narzędzia analizy dużych zbiorów danych coraz częściej pomagają naukowcom zrozumieć biologiczne mechanizmy, występujące w wielu nieuleczalnych chorobach. Coraz więcej nowych rozwiązań z zakresu oprogramowania komputerowego stanowi samodzielne produkty medyczne (SaMD – Software as a Medical Device), a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na certyfikację i standaryzację tego typu rozwiązań.

Technologie dla ochrony klimatu

Prace prowadzone w ośrodkach badawczych na świecie pomagają w realizacji ambitnych celów wyznaczanych przez państwa, które zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Przepisy ograniczające emisję CO2 z pojazdów, przyczyniają się do poszukiwania ekologicznych rozwiązań z zakresu transportu i mobilności. Konieczność raportowania wpływu działalności firmy na środowisko, coraz częściej zachęca przedsiębiorców do inwestowania w rozwiązania proekologiczne. Największym zainteresowaniem cieszą się te rozwiązania, które są zyskowne, ograniczają koszty oraz przyczyniają się zwiększenia bezpieczeństwa działalności.

Zaawansowana łączność

Technologia 6G może całkowicie zrewolucjonizować sposób komunikacji, interakcji i korzystania z informacji. Poza lepszą dostępnością, sieć szóstej generacji będzie miała wpływ na przyspieszenie rozwoju wielu technologii, takich jak Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz chmura obliczeniowa. Technologia 6G umożliwi również podłączenie do sieci jeszcze większej liczby urządzeń i użytkowników, pozwalając na bardziej wydajną komunikację i transfer danych.

Nowe perspektywy dzięki nowym materiałom

Miniony rok pokazał również, jak niezwykle istotna dla współczesnej światowej gospodarki jest inżynieria materiałowa. Nowe materiały są konieczne, aby możliwa była bardziej zrównoważona produkcja. Pomagają niwelować problemy wynikające z lawinowego wzrostu popytu na kluczowe surowce produkcyjne oraz zmniejszają negatywny wpływ odpadów na środowisko.

Przegląd technologiczny jest inspiracją dla przedstawicieli przemysłu oraz środowisk naukowych, zainteresowanych międzynarodową współpracą w obszarze rozwoju i wdrażania rozwiązań technologicznych. Zachęcamy do śledzenia aktualności z renomowanych ośrodków badawczych na całym świecie w ramach cotygodniowych aktualizacji Przeglądu technologicznego: link