Sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie

  • Darktrace i Microsoft wykorzystają algorytmy AI do monitorowania komunikacji przedsiębiorstw.
  • Celem firm jest szybkie wykrywanie i reagowanie na cyberataki.
  • Rozwiązania będą przydatne dla organizacji, które wykorzystują usługi chmurowe.
cyfrowa kłódka

Darktrace, firma zajmująca się sztuczną inteligencją w cyberbezpieczeństwie, we współpracy z Microsoftem oferuje Cyber AI – narzędzie stosujące AI do wykrywania i autonomicznego reagowania na cyberzagrożenia w przedsiębiorstwach. Technologia wyszukuje m.in. ataki wewnętrzne, oprogramowanie szpiegujące, ransomware czy próby wykradzenia danych. Statystycznie co sekundę wykrywa niebezpieczeństwo i uniemożliwia wyrządzenie szkód. Jak podkreśla Clare Barclay, dyrektor generalna Microsoft UK, wykorzystanie AI ułatwia wykrywanie ataków i lepszą ochronę firm.

3D Rendering of Artificial Intelligence hardware concept. Glowing blue brain circuit on microchip on computer motherboard. For big data processing, ai trading, machine learning, technology background
(graf. Adobe Stock)

Bezpieczna chmura

Nowe narzędzia mają wzmocnić bezpieczeństwo m.in. w środowisku Microsoft 365, poprzez ochronę przepływu zadań i dokumentów w procesach biznesowych. Z kolei ochroną poczty elektronicznej zajmie się program Antigena Email, wykorzystujący AI do zatrzymywania zagrożeń przesyłanych drogą e-mailową. Aplikacja jest dostępna w portalu Azure Marketplace. Darktrace i MS zaznaczają, że algorytmy można łatwo zintegrować z ochroną urządzeń końcowych w Microsoft Defender. Ponadto współpracują z usługą Azure Sentinel, która również analizuje cyberbezpieczeństwa. Dzięki kooperacji programów użytkownicy Sentinel mogą przeglądać zautomatyzowane raporty i otrzymywać alerty o dodatkowo wykrytych zagrożeniach.

(Aplikacja Antigena Email – graf. Azure Marketplace)

Ataki na dane dostępowe

Jak wynika z danych Computer Security Incident Response Team Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK) w zeszłym roku specjaliści zarejestrowali ponad 34,5 tysięcy zgłoszeń o potencjalnych cyberzagrożeniach. Liczba ataków phishingowych w Polsce wzrosła o 117% (do 7622). Przestępcy coraz częściej skupiają się na internecie rzeczy – w 2020 roku zainfekowali prawie 6 tysięcy urządzeń IoT. CSIRT odnotował 746 zawiadomień dotyczących malware’u.