Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda pozwolą udoskonalić nowoczesne systemy nawadniania kropelkowego, które są popularnym rozwiązaniem w sektorze rolniczym w stanie Kalifornia. Wykorzystanie nowoczesnych czujników, pozwalających zmierzyć transpirację (parowanie z komórek roślinnych) oraz ewaporację (parowanie z gruntu), pozwala ograniczyć zużycie wody, dostosować optymalne metody i częstotliwość nawadniania roślin.
Współcześnie w wielu miejscach świata woda jest zasobem deficytowym. Sposobem na efektywną gospodarkę wodną może być stosowanie na szeroką skalę systemów nawadniania kropelkowego. Podczas tradycyjnego podlewania straty wody są dość duże, a rośliny są często nadmiernie podlewane. Kropelkowy sposób dostarczaniu wody zapewnia z kolei stałe, regularne nawadnianie oraz pozwala lepiej kontrolować zużycie zasobów wody.
Algorytmy uwzględniające wiele zmiennych
Dotychczasowe systemy nawadniania pozwalały na pomiar pionowego przepływu wody przez glebę, w celu dostosowania optymalnych metod podlewania. Nie uwzględniały wszystkich kierunków utraty wody oraz różnic w tempie wchłaniania wody w zależności od rodzaju podłoża. Parowanie z komórek roślinnych oraz z gruntu uwzględniają z kolei najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Zastosowane algorytmy uwzględniają dużą liczbę zmiennych, co umożliwia precyzyjne kontrolowanie i dostosowanie działania systemów nawadniania kropelkowego w czasie rzeczywistym.
Alternatywa dla tradycyjnego podlewania
Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda stanowią nowy wkład w obszar racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Największym wyzwaniem dla skalowania tej technologii jest jednak fakt, że masowe stosowanie systemów nawadniania kropelkowego nie jest rozwiązaniem wystarczająco popularnym na całym świecie. Instalacja takich systemów wymaga poniesienia sporych kosztów początkowych inwestycji. Natomiast warto pamiętać, iż w dłuższej perspektywie nawadnianie kropelkowe może okazać się bardziej oszczędne od tradycyjnego podlewania.
Więcej o wynikach badań w zakresie optymalizacji systemów nawadniania kropelkowego w artykule, opublikowanym w ramach „The Stanford Daily”. Link do artykułu