System zarządzania energią ABB wprowadzony w fabryce Mondi Świecie

  • Zakład położony koło Bydgoszczy wykorzystuje ABB Ability EDCS do monitorowania i optymalizowania zużycia prądu.
  • Oprogramowanie działa w oparciu o chmurę, zatem można je nadzorować w dowolnym miejscu i czasie.
  • Platforma do zdalnej kontroli nawet kilku fabryk powiadamia o nieprawidłowościach i pozwala w ten sposób na szybszą reakcję.
abb

Mondi Świecie jest dostawcą papieru do produkcji tektury falistej. W fabryce przedsiębiorstwa zainstalowano system ABB Ability EDCS współpracujący z rozdzielnicą elektryczną na maszynie papierniczej. Oprogramowanie kontroluje rozdział i dystrybucję prądu na potrzeby rekuperacji, czyli odzyskiwania energii w celu jej dalszego wykorzystania. System zmniejsza zużycie prądu potrzebnego do podnoszenia temperatury w zakładzie i alarmuje o anomaliach, a dzięki stosowaniu chmury obliczeniowej operatorzy mogą sprawdzać stan techniczny maszyn w każdej chwili, również spoza fabryki. To ułatwia konserwację zapobiegawczą i wczesne reagowanie na usterki, co eliminuje nieplanowane przestoje.

maszyna przemysłowa
(fot. ABB)

Jak pracuje ABB Ability EDCS?

Platforma przetwarzania danych w chmurze powstała we współpracy z Microsoftem w oparciu o usługę Azure. ABB Ability Electrical Distribution Control System jest przeznaczony dla firm, które chcą monitorować i analizować zużycie prądu w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie działa także w urządzeniach mobilnych, powiadomienia o nieprawidłowościach są wysyłane pocztą elektroniczną i SMS-ami. System podłącza się do rozdzielnic niskiego napięcia za pomocą urządzeń typu plug and play, m.in. wyłączników powietrznych chroniących instalacje elektryczne w razie zwarcia, bezpieczników lub wyłączników instalacyjnych, które przerywają ciągłość obwodu, kiedy prąd przekracza bezpieczną wartość. Z użyciem platformy można monitorować zużycie energii jednocześnie w kilku fabrykach.

Technologie 4.0 w Mondi

Zakład w Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim działa od 1961 roku (wcześniej – Zakłady Celulozy i Papieru). Od 2008 jest częścią grupy Mondi, producenta opakowań i papieru z 30 fabrykami na świecie. Koncern w działach HR wykorzystuje sztuczną inteligencję, która analizuje nadesłane CV, ale też powody odejść z pracy w poszczególnych zakładach. Funkcjonujący w firmie zespół ds. transformacji cyfrowej opracowuje tzw. miękkie czujniki (nazywane inaczej czujnikami wirtualnymi) korzystające z algorytmów uczenia maszynowego. Miękkie sensory przetwarzają dane dostarczane przez maszyny i w konsekwencji pomagają zwiększyć wydajność urządzeń lub ograniczyć ilość produkcyjnych odpadów.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór