Przejdź do treści

Stopnie alarmowe przedłużone do 15 kwietnia


  • Na terenie całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy w obszarze cyberprzestrzeni.
  • W Lubelskiem i Podkarpackiem działa stopień BRAVO.
  • Poniżej wyjaśniamy, co wynika z zarządzenia.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, zgodnie z którym do 15 kwietnia do 23:59 w województwach lubelskim i podkarpackim działa drugi stopień alarmowy (BRAVO), z kolei na terytorium całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy dotyczący cyberprzestrzeni – CHARLIE-CRP. Tym samym Prezes Rady Ministrów kolejny raz przedłużył przepisy – poprzednio 15 marca.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Zgodnie z ustawą z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych, trzeci stopień alarmowy dotyczący zagrożenia systemów teleinformatycznych można wprowadzić w trzech sytuacjach:

  • wystąpienia zdarzenia, które potwierdzi prawdopodobny cel ataku uderzającego w bezpieczeństwo lub porządek publiczny, bezpieczeństwo RP, bądź innego państwa czy organizacji, jeśli stwarza potencjalne ryzyko dla Polski,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Polski,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki poza granicami RP mogą dotyczyć polskich obywateli, instytucji lub infrastruktury.

W związku z ogłoszeniem CHARLIE-CRP organizacje państwowe powinny m.in. sprawdzić dostępność e-usług, monitorować naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, przejrzeć procedury, ustanowić całodobowe dyżury administratorów najważniejszych systemów, a także wdrożyć plany utrzymania ciągłości działania po wystąpieniu ataku.

Stopnie niedotyczące cyberprzestrzeni

Przepisy ustawy obejmują również sytuacje związane ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym w rzeczywistości lub prawdopodobieństwem ich wystąpienia. Obecny stopień BRAVO np. nakłada na Policję, Straż Graniczną i Żandarmerię Wojskową obowiązek noszenia kamizelek kuloodpornych i broni długiej. Konieczne są także kontrole pojazdów i budynków publicznych, zakazanie wstępu osobom postronnym do placówek oświatowych, jak również przegląd zapasów i możliwości ich wykorzystania.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na