Silver: algorytmy obsłużą większość procesów w firmach

  • Dzięki sztucznej inteligencji produkcja stanie się szybsza i tańsza – podkreślała ekspertka AI, Noelle Silver.
  • Według specjalistki, SI nie przyczyni się do wzrostu bezrobocia.
  • Podsumowujemy spotkanie pt. „The next five years in artificial intelligence – predictions and prophecies”, zorganizowane przez Konsulat Generalny USA w Krakowie, stowarzyszenie Top 500 Innovators i fundację Connecting Dots.

Sztuczna inteligencja w najbliższych 5 latach nabierze coraz więcej ludzkich cech i zastąpi nas w wielu czynnościach, zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym – mówiła Noelle Silver, założycielka AI Leadership Institute. Zdaniem ekspertki w zakresie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, maszyny zajmą się nieustannym nadzorowaniem i ulepszeniami produkcji i działań marketingowych. Silver podkreślała, że możliwe będzie zatrudnienie systemów używających AI do obsługi niemal każdego procesu w przedsiębiorstwie:

Dzięki temu otrzymamy najlepsze produkty, dostarczane w optymalny sposób – tłumaczyła technolog. – Zmieni się także sposób obsługi klienta, np. teraz często musimy długo czekać na połączenie z konsultantem, tymczasem ludzie chcą być obsłużeni natychmiast i AI im to umożliwi – podkreślała.

sztuczna inteligencja
(graf. Getty Images)

SI pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa

Jak dodała, sztuczna inteligencja w najbliższych latach przejmie m.in. analizy rynków czy zarządzanie procesami biznesowymi. Algorytmy podpowiedzą, jak poszczególne rzeczy zrobić szybciej, lepiej i taniej – zaznaczała. Według Silver możemy spodziewać się większego zaangażowania AI w takie dziedziny, jak: automatyzacja produkcji, badania naukowe i marketingowe czy bezpieczeństwo. Jako przykład podała lotnisko, na którym panuje duży ruch – kamery zarejestrują każdego człowieka, a AI sprawdzi, kim on jest.

business man use augmented mixed virtual reality integrate artificial intelligence combine deep, machine learning, digital twin, 5G, industry 4.0 technology to improve management efficiency quality
(graf. Adobe Stock)

Algorytmy a miejsca pracy

Jeden z uczestników spotkania zapytał o przyszłość pracowników o niskich kwalifikacjach, których mogłaby zastąpić SI. Zdaniem Noelle Silver, będą musieli się przekwalifikować lub przebranżowić:

Moim zdaniem nie ma niewykwalifikowanych ludzi, bo każdy ma jakieś umiejętności – tłumaczyła. – Jeśli ktoś przestanie pracować w hali produkcyjnej, może zająć się np. monitorowaniem maszyn czy pracować w innym zawodzie. Sztuczna inteligencja nie pozbawi ludzi pracy i zarobku – podkreśliła.

O tym, że maszyny nie zabiorą pracy, przekonuje także Światowe Forum Ekonomiczne – w raporcie „Future of Jobs 2020” przewiduje, że do 2025 roku maszyny przejmą 85 milionów miejsc pracy w 26 krajach. W tym samym czasie pojawi się około 97 milionów wakatów przystosowanych do podziału zadań pomiędzy ludźmi i algorytmami.