Wartość światowego rynku przemysłu 4.0 wzrośnie z 64,9 miliarda dolarów w 2021 roku do 165,5 miliarda dolarów w 2026 – czytamy w raporcie „Industry 4.0 Market by Technology (Industrial Robots, Blockchain, Industrial Sensors, Industrial 3D Printing, Machine Vision, HMI, AI in Manufacturing, Digital Twin, AGVs, Machine Condition Monitoring) and Geography – Global Forecast to 2026”, przygotowanym przez MarketsandMarkets. Jak przewidują analitycy, łączna sprzedaż urządzeń i usług p4.0 będzie rocznie zwiększała się o 20,6%. Największy udział w tym rynku będzie miał region APAC, do którego należą m.in. Chiny, Japonia i Korea Południowa – powodem jest niski koszt produkcji, co zachęca producentów do budowania zakładów. Region Azji i Pacyfiku cechuje postęp technologiczny, stabilne wsparcie finansowe ze strony rządów oraz duża baza przemysłowa.
5G wpłynie na szybkość M2M i IoT
Z raportu wynika, że największy udział w opisywanym rynku będzie miał internet rzeczy, a decydujący wpływ na M2M i IoT powinien wywrzeć rozwój sieci 5G. Łączność 5 generacji zapewni szybszą komunikację, niższe opóźnienia i mniejsze zapotrzebowanie na energię. Jak podkreślają analitycy, efektywna komunikacja machine-to-machine wymaga przepustowości sieci komórkowych zdolnej do obsłużenia miliardów węzłów – obecnie ta przepustowość jest niewydajna, powodując opóźnienia. Autorzy analizy w gronie głównych graczy na rynku przemysłu 4.0 wymieniają m.in. firmy: ABB, Yaskawa, KUKA, General Electric, AIBrain, General Vision i Siemens.
P4.0 w Orlenie
Koncern PKN Orlen w zakładzie w Płocku zamierza przetestować prywatną, przemysłową sieć 5G, dzięki której przeanalizuje dużą liczbę danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Technologia 5G umożliwi wypróbowanie rozwiązań z zakresu internetu rzeczy, analityki danych oraz cyberbezpieczeństwa. Testy są zaplanowane do lutego przyszłego roku.