Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda mają pomóc robotom odnaleźć się w skrajnie niebezpiecznych dla człowieka warunkach. Projektowane roboty przyszłości mają być zdolne do działania w nieznanym i nieprzewidywalnym otoczeniu, dzięki umiejętności samodzielnego uczenia się i inteligentnej oceny sytuacji.
Imitowanie przez roboty zdolności poznawczych i adaptacyjnych człowieka pozwoli naukowcom bezpiecznie badać trudne i niedostępne przestrzenie, takie jak kosmos, czy głębiny oceanów. Intensywny rozwój robotyki daje również nadzieję na to, że już niebawem w niebezpiecznych zadaniach (przykładowo górnictwo, roboty budowlane) działania wykonywane przez człowieka będą w stanie w całości wykonać inteligentne maszyny. Naukowcy ze Stanford’s Autonomous Systems Lab starają się przekroczyć obecne możliwości robotów i wyeliminować koniczność angażowania ludzi tam, gdzie występują skrajnie niebezpieczne warunki.
Współczesne zastosowania robotyki w przemyśle
Obecnie najbardziej znanym obszarem wykorzystania robotów jest produkcja, gdzie roboty wykonują powtarzalne zadania, takie jak montaż, spawanie, klejenie, polerowanie, kontrola jakości. Firmy działające w obszarze produkcji lub dystrybucji często wykorzystują też roboty do usprawnienia intralogistyki, co oznacza podnoszenie, przemieszczanie towaru i umieszczaniu go w odpowiednich miejscach przez roboty mobilne lub współpracujące. Popularnym sektorem wykorzystania robotyki staje się też rolnictwo, gdzie roboty coraz częściej służą do zbierania plonów. Robotyka na stałe zagościła również w chirurgii, umożliwiając precyzyjne wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Z potencjału robotyki korzysta także w dużym zakresie nauka, która od dawna docenia możliwości robotów w zakresie eksploracji trudno dostępnych dla człowieka przestrzeni. Tę zaletę robotów dostrzeżono również w branży militarnej, gdzie wykorzystuje się je do wykonywania różnych, niebezpiecznych dla człowieka zadań. Ciekawym rodzajem robotów są jednak te, które wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji – tak jak np. pojazdy autonomiczne, które mogą pełnić różne role, od eksploracji planet po organizację transportu publicznego.
Rozwój robotów wspierany rozwojem sztucznej inteligencji
Osiągnięcia sztucznej inteligencji idą w parze z osiągnięciami w obszarze robotyki. Dalszy rozwój robotów będzie zależny nie tylko od zdolności maszyn do imitowania intuicji człowieka w nieprzewidywalnych warunkach, ale też od wyników prac w zakresie rozwoju komponentów i materiałów wykorzystywanych do produkcji robotów. Maszyny działające w nowych warunkach (np. niskiej lub zerowej grawitacji, wysokiego ciśnienia panującego w morskiej głębi) muszą być wyposażone w specjalne technologie, pozwalające na poruszanie się, chwytanie oraz dynamiczną zmianę kształtu. Największą barierą w upowszechnieniu robotów wciąż pozostają jednak wysokie koszty ich produkcji.
Więcej na temat badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda pod linkiem.