Robotyczny pies wydrukowany w drukarce 3D

  • Urządzenie waży nieco ponad 2 kg i porusza się we wszystkich kierunkach.
  • Autorzy projektu udostępnili robota bezpłatnie, co pomoże w szybszym rozwoju modelu.
  • Koszt wydruków i pozostałych części nie przekracza 18 tys. złotych.
robot Solo 8 wydrukowany na drukarce 3d

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec przygotował otwartoźródłowy projekt robotycznego psa o nazwie Solo 8 (cyfra wskazuje liczbę siłowników użytych do budowy – badacze testują już model Solo 12). Urządzenie ma cztery identyczne kończyny i trójwymiarowy, wydrukowany tułów. Całość waży 2,2 kg, a po złożeniu przypomina prostokąt o 42 cm długości i 33 cm szerokości. Maszyną można sterować przewodowo lub z użyciem Wi-Fi. Robot chodzi we wszystkich kierunkach, skacze na wysokość 65 centymetrów i umie odzyskać stabilność, jeśli się potknie lub przewróci. Po zamontowaniu czujników i kamer posłuży jako maszyna inspekcyjna np. w przemyśle wydobywczym. Części potrzebne do skonstruowania własnego robota w oparciu o projekt Solo 8 kosztują maksymalnie 4,5 tys. dolarów (ok. 17,8 tys. złotych).

(fot. arxiv.org)

Każdy może samodzielnie ulepszyć Solo 8

Autorzy mechanicznego psa wskazują, że ich celem było przygotowanie robota dla uczelni, centrów R&D i MŚP, które musiałyby spędzić kilka lat nad własnymi projektami lub zdecydować się na jedno z drogich urządzeń dostępnych na rynku. Alexander Badri-Spröwitz, lider zespołu pracującego nad modelem, zaznacza, że otwartoźródłowe podejście pozwala każdemu pobrać pliki, wydrukować części i kupić pozostałe komponenty. Dodatkowo, udostępnienie schematów Solo 8 ułatwia jego szybszy rozwój, bo wszyscy mogą wprowadzać i udostępniać własne modyfikacje – np. działający już moduł zdalnego sterowania opracowali naukowcy z francuskiego instytutu badawczego LAAS-CNRS. Według twórców, możliwości robota zwiększą się w zakładach lub laboratoriach używających sieci 5G, która usprawni komunikację z innymi urządzeniami i zapewni niskie opóźnienia w wymianie danych. Wspólne prace mają polegać także na ulepszaniu algorytmu uczenia maszynowego, który odpowiada za poruszanie się mechanicznego pupila.

Tymczasem do sprzedaży trafił Spot

Solo 8 przypomina uproszczoną wersję Spota – opracowywanego od 5 lat robotycznego psa, którego sprzedaż rozpoczęła się w tym miesiącu. Maszyna Boston Dynamics kosztuje 74,5 tys. dolarów. W portalu pisaliśmy o testach inspekcyjnych umiejętności Spota na platformie wiertniczej na Morzu Norweskim. Urządzenie, poruszając się z prędkością 5 km na godzinę, zbiera dane potrzebne do przygotowywania raportów i szuka wycieków węglowodorów.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór