Roboty przemysłowe i urządzenia modułowe, czyli nad czym pracują w Polsce liderzy p4.0

  • Maszyny radomskiej firmy Easy Robots automatycznie obsługują urządzenia, które nanoszą nadruki na butelkach.
  • W działającym w Polsce niemieckim przedsiębiorstwie Dürr trwają prace nad nowoczesnymi systemami lakierowania pojazdów.
  • Holenderski ITM dostosowuje maszyny do produkcji wyrobów tytoniowych.
  • Sprawdzamy, czym zajmują się firmy zaawansowane w korzystaniu z nowych technologii, piszemy też, na podstawie raportu Fundacji ALTUM, o aktualnym stanie cyfryzacji krajowego przemysłu.

Przedsiębiorstwo Easy Robots jest producentem małych i szybkich robotów przemysłowych ES5. 6-osiowe urządzenia ważą 27 kg i potrafią unieść ładunki o masie 5 kg, zasięg ramienia maszyny to nieco ponad 92 cm. Firma wykorzystała ES5 do zautomatyzowania linii obsługującej maszynę tampondrukową (nakładającą farbę miękkim stemplem) w zakładzie Canpol wytwarzającym m.in. produkty dla niemowląt. Nanoszeniem nadruku na butelki zajmują się dwa roboty ES5 i jedna maszyna kartezjańska, współpracuje z nimi system wizyjny, który pozwala umieścić przedmiot pod odpowiednim kątem. Chwytaki robotów są miękkie, więc nie uszkadzają butelek, a dostosowanie ich do obiektów o różnych rozmiarach jest szybkie – wymaga wymiany chwytaka i zmiany modelu na panelu sterowania. W przypadku tego wdrożenia, ze względu na ograniczoną przestrzeń, użyto montażu sufitowego. Wcześniej radomskie przedsiębiorstwo zrobotyzowało linię do paletyzacji butelek w tym samym zakładzie Canpolu.

Zrobotyzowane lakierowanie pojazdów

Firma Dürr zgłosiła do opatentowania kabinę lakierniczą EcoProBooth, która umożliwia w jednym miejscu zewnętrzne i wewnętrzne lakierowanie pojazdów. Niemiecki producent przekonuje, że nowe rozwiązanie redukuje zużycie energii i emisję dwutlenku węgla, jak również pozwala zmniejszyć liczbę przebarwień. Wewnątrz kabiny może pracować 8 robotów malarskich wspomaganych przez 4 urządzenia SCARA, które otwierają drzwi samochodów i nakładają lakier. Prace nad usprawnieniem lakierowania trwają również w radomskim zakładzie Dürr, w fabryce powstają systemy sterowania (sprzęt i niezbędne oprogramowanie) oraz produkty IIoT połączone z platformą ADAMOS umożliwiającą wpinanie maszyn do sieci i przesyłanie informacji.

koncept EcoProBooth
(Projekt kabiny lakierniczej – graf. Dürr)

Modułowe maszyny dla przemysłu tytoniowego

Z kolei w ITM Poland (International Tobacco Machinery) powstają urządzenia modułowe służące do produkcji i pakowania wyrobów tytoniowych. Jednym z nich jest Solaris, maszyna pierwotnie stworzona do wytwarzania filtrów do papierosów, radomski zakład zmodyfikował jednak urządzenie i przystosował je do produkowania wyrobów do podgrzewania tytoniu. Firma zaprojektowała i zmontowała ponad 3 tysiące maszyn, które działają w fabrykach na całym świecie, a jej projekty są chronione przez blisko 700 patentów. ITM Poland zatrudnia łącznie 400 osób, centrala przedsiębiorstwa działa w Holandii.

(Siedziba ITM w Radomiu – fot. ITM Poland)

Przemysł 4.0 w Polsce

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez ekspertów Instytutu Analiz Strategicznych Fundacji ALTUM, polscy przedsiębiorcy dobrze oceniają zmiany wynikające z wprowadzania technologii przemysłu 4.0. Uważają, że nowoczesne rozwiązania poprawiają konkurencyjność firm i wizerunek, polepszają także współpracę z partnerami. Jak mówi 78,3% właścicieli zakładów produkcyjnych, przemysł przyszłości przekłada się na wyższe zyski z działalności. Obecnie swoje organizacje cyfryzuje 19% respondentów, a 33% planuje to zrobić w ciągu 5 lat. Na później wdrożenia przekłada 26% badanych. Według ankietowanych, technologie kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw to cyberbezpieczeństwo, automatyzacja i robotyka. Jako bariery wdrożeń najczęściej biznesmeni wskazują ryzyko przeinwestowania i nie dość precyzyjne informacje o korzyściach oraz ograniczeniach wynikających z nowych rozwiązań.

Jaki powinien być menadżer?

Dokument „Przemysł 4.0 w Polsce – potrzeby przedsiębiorstw w zakresie kompetencji menadżerskich”, opracowany przez ALTUM, określa jeszcze kompetencje niezbędne kadrze menadżerskiej do skutecznego zarządzania zakładem produkcyjnym. W zakresie umiejętności społecznych kluczowymi okazały się: praca zespołowa, komunikatywność i przekazywanie wiedzy. Zdolność pokonywania problemów, sumienność i nieustanne uczenie się to potrzebne cechy osobiste. Menadżer 4.0 powinien delegować zadania, motywować i podchodzić systemowo do działań firmy. Jeśli chodzi o wiedzę techniczną i IT, zarządzający musi rozumieć procesy produkcyjne oraz kierować nimi, z uwzględnieniem jakości.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór