Przejdź do treści

Roboty na placu budowy


  • Amerykańskie przedsiębiorstwa testują wykorzystanie robotów mobilnych do nanoszenia planów budowy.
  • Standardowo prace są wykonywane ręcznie.
  • Dzięki maszynom, schematy zawierają więcej szczegółów.

W stanie Massachusetts firma Rugged Robotics we współpracy z przedsiębiorstwem budowlanym Consigli przeprowadziły pilotaż polegający na wykorzystaniu mobilnego robota do naniesienia na podłoże planu rozmieszczenia elementów konstrukcji. Budynek, który powstanie na siatce rozrysowanej przez maszynę, będzie nową siedzibą spółki farmaceutycznej Sanofi. Przedsiębiorstwa planują kolejne projekty z użyciem robotów, ponieważ, jak zaznacza Jack Morran z Consigli – współpraca ludzi z maszynami jest bardziej efektywna.

Szybciej i z większą dokładnością

Standardowo proces nanoszenia informacji o rozmieszczeniu części konstrukcji, np. lokalizacji ścian, instalacji elektrycznych czy hydraulicznych wymaga ręcznego nanoszenia linii i używania sprzętu geodezyjnego oraz taśm mierniczych. Za sprawą robotów schematy mogą być bardziej szczegółowe, co skraca czas przeznaczany na przeglądanie planów na ekranach oraz przekłada się na szybsze i dokładniejsze działania. Inżynierowie Consigli zwracają uwagę, że łazik eliminuje ewentualne błędy popełniane wcześniej przez pracowników.

Robotyka w budownictwie

Według analityków Allied Market Research, globalna wartość rynku robotyki w branży budowlanej w 2019 roku wyniosła blisko 2,5 miliarda dolarów. Prognozy zakładają średnioroczny wzrost równy 23,3% do 2027 roku. Jeśli chodzi o konkretne zastosowania robotyki w sektorze budowlanym, najczęstszymi są: wykorzystanie urządzeń do rozbiórki, drukowanie 3D elementów konstrukcyjnych, a także przenoszenie materiałów i inspekcja działań.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na