Robotics IoT, czujniki z AI i chmura, która zmienia wszystko

  • To wyjątkowy czas, przed nami robotics IoT i prawdziwa erupcja nowych rozwiązań – zaznacza analityk IDC.
  • Czujniki w fabrykach dają praktycznie nieograniczone możliwości, ale ponad 1/4 sensorów działa źle – podkreśla ekspert z EY.
  • Tym, co technologicznie szczególnie wpłynęło na rozwój możliwości biznesowych, jest chmura obliczeniowa – zauważa z kolei przedstawiciel Oracle.
  • Relacjonujemy najciekawsze wątki z warszawskiej konferencji o Przemyśle 4.0.

Wydarzenie zorganizował magazyn Computerworld, zapraszając do kompleksu Mała Warszawa na Pradze specjalistów z firm, instytucji publicznych oraz naukowców. Wśród prelegentów konferencji „Przemysł 4.0, strategie, technologie, kompetencje” znaleźli się eksperci w zakresie internetu rzeczy, chmury obliczeniowej, analizy danych, kompetencji pracowników i innych dziedzin istotnych pod kątem cyfrowych zmian w przedsiębiorstwach. Kwestią podkreślaną podczas większości wystąpień był potencjał IIoT.

– W tej chwili możemy w zasadzie wszystko – mówił ze sceny OT/IoT Security & Critical Infrastructure Leader w EY, Piotr Ciepiela. Specjalista odnosił się w ten sposób do mocy obliczeniowej dzisiejszych urządzeń, ich technicznego zaawansowania i wielości zastosowań wynikających z układania sensorów w ramach sieci. Piotr Ciepiela przypomniał, że już w 2016 roku liczba inteligentnych urządzeń na świecie przewyższyła liczbę ludzi. Pokazując skok, na jaki operacyjnie pozwalają sensory, porównał ich działanie z codzienną komunikacją mailową, która wymaga napisania wiadomości, wysłania, przeczytania, odpowiedzi itd., co może trwać minuty lub dni. Tymczasem czujniki wymieniają między sobą informacje w czasie rzeczywistym.

(Piotr Ciepiela – fot. PPP)

Jednak jak podkreślał partner w EY, bardzo istotna jest kalibracja czujników, bo ich nieprawidłowe funkcjonowanie może doprowadzić nawet do katastrofy (vide dwa niedawne wypadki Boeinga) lub po prostu do gromadzenia nieprawidłowych danych. Z doświadczeń firmy wynika, że 26% sensorów jest źle skalibrowanych, w związku z czym dostarczają fałszywe informacje lub nie działają w ogóle.

(Prezes Andrzej Soldaty opowiadał o roli Platformy Przemysłu Przyszłości w budowie polskiego P4.0 – fot. PPP)

Marek Sokołowski, Channel Sales Representative w Oracle Polska argumentował, że w kilku technologicznych obszarach przez dekady nie tak dużo się zmieniło, np. jeśli chodzi o koncepcje algorytmów czy istnienie mechanicznych urządzeń. Ale biznesowy potencjał otworzyła chmura (plus sprzęt komputerowy i wydajne procesory), co pozwoliło na nowy sposób wykorzystania starych przedmiotów (choćby wypożyczalnie hulajnóg). Prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Informatyki i Gospodarki Szkoły Głównej Handlowej koncentrował się na problematyce zarządzania pracownikami w Przemyśle 4.0. Robotyzacja i cyfryzacja wymagają znacznie częstszych szkoleń, a tymczasem w Polsce 85% pracodawców jeszcze nie wie, czy je przeprowadzi. Zatrudnieni natomiast mówią, że nie mają okazji poszerzania kompetencji, a na szkolenia przeznaczają tylko 1% swojego czasu pracy.

(Stoiska dostawców rozwiązań – fot. PPP)

Inny z uczestników konferencji magazynu Computerworld, Jarosław Smulski opowiadał o możliwościach Edge Computingu w przemyśle. Analityk rynku w IDC Poland uważa, że trzeba zacząć mówić o robotics IoT, w ramach którego dojdzie do „prawdziwej erupcji innowacji”. Jak ekspert dodawał w kuluarach debaty, w branży IT widać w tej chwili podobne ożywienie, jak w początkach ery komputerów. Zdaniem Smulskiego, ma to związek ze skokowym wzrostem potencjału pojawiającego się w biznesie dzięki najbardziej zaawansowanym technologiom.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór