Przejdź do treści

Robotics IoT, czujniki z AI i chmura, która zmienia wszystko


  • To wyjątkowy czas, przed nami robotics IoT i prawdziwa erupcja nowych rozwiązań – zaznacza analityk IDC.
  • Czujniki w fabrykach dają praktycznie nieograniczone możliwości, ale ponad 1/4 sensorów działa źle – podkreśla ekspert z EY.
  • Tym, co technologicznie szczególnie wpłynęło na rozwój możliwości biznesowych, jest chmura obliczeniowa – zauważa z kolei przedstawiciel Oracle.
  • Relacjonujemy najciekawsze wątki z warszawskiej konferencji o Przemyśle 4.0.

Wydarzenie zorganizował magazyn Computerworld, zapraszając do kompleksu Mała Warszawa na Pradze specjalistów z firm, instytucji publicznych oraz naukowców. Wśród prelegentów konferencji „Przemysł 4.0, strategie, technologie, kompetencje” znaleźli się eksperci w zakresie internetu rzeczy, chmury obliczeniowej, analizy danych, kompetencji pracowników i innych dziedzin istotnych pod kątem cyfrowych zmian w przedsiębiorstwach. Kwestią podkreślaną podczas większości wystąpień był potencjał IIoT.

W tej chwili możemy w zasadzie wszystko – mówił ze sceny OT/IoT Security & Critical Infrastructure Leader w EY, Piotr Ciepiela. Specjalista odnosił się w ten sposób do mocy obliczeniowej dzisiejszych urządzeń, ich technicznego zaawansowania i wielości zastosowań wynikających z układania sensorów w ramach sieci. Piotr Ciepiela przypomniał, że już w 2016 roku liczba inteligentnych urządzeń na świecie przewyższyła liczbę ludzi. Pokazując skok, na jaki operacyjnie pozwalają sensory, porównał ich działanie z codzienną komunikacją mailową, która wymaga napisania wiadomości, wysłania, przeczytania, odpowiedzi itd., co może trwać minuty lub dni. Tymczasem czujniki wymieniają między sobą informacje w czasie rzeczywistym.

Jednak jak podkreślał partner w EY, bardzo istotna jest kalibracja czujników, bo ich nieprawidłowe funkcjonowanie może doprowadzić nawet do katastrofy (vide dwa niedawne wypadki Boeinga) lub po prostu do gromadzenia nieprawidłowych danych. Z doświadczeń firmy wynika, że 26% sensorów jest źle skalibrowanych, w związku z czym dostarczają fałszywe informacje lub nie działają w ogóle.

Marek Sokołowski, Channel Sales Representative w Oracle Polska argumentował, że w kilku technologicznych obszarach przez dekady nie tak dużo się zmieniło, np. jeśli chodzi o koncepcje algorytmów czy istnienie mechanicznych urządzeń. Ale biznesowy potencjał otworzyła chmura (plus sprzęt komputerowy i wydajne procesory), co pozwoliło na nowy sposób wykorzystania starych przedmiotów (choćby wypożyczalnie hulajnóg). Prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Informatyki i Gospodarki Szkoły Głównej Handlowej koncentrował się na problematyce zarządzania pracownikami w przemyśle 4.0. Robotyzacja i cyfryzacja wymagają znacznie częstszych szkoleń, a tymczasem w Polsce 85% pracodawców jeszcze nie wie, czy je przeprowadzi. Zatrudnieni natomiast mówią, że nie mają okazji poszerzania kompetencji, a na szkolenia przeznaczają tylko 1% swojego czasu pracy.

Inny z uczestników konferencji magazynu Computerworld, Jarosław Smulski opowiadał o możliwościach edge computingu w przemyśle. Analityk rynku w IDC Poland uważa, że trzeba zacząć mówić o robotics IoT, w ramach którego dojdzie do „prawdziwej erupcji innowacji”. Jak ekspert dodawał w kuluarach debaty, w branży IT widać w tej chwili podobne ożywienie, jak w początkach ery komputerów. Zdaniem Smulskiego, ma to związek ze skokowym wzrostem potencjału pojawiającego się w biznesie dzięki najbardziej zaawansowanym technologiom.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na