Robogrant: blisko milion złotych dla firmy meblarskiej

  • W lipcu lub sierpniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości może ogłosić nabór wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu Robogrant.
  • Program jest przeznaczony dla branży meblarskiej.
  • Jedna organizacja ma szansę nawet na 850 tysięcy złotych. Pieniądze powinny posłużyć inwestycjom w roboty przemysłowe.

Zgodnie z najnowszymi nieoficjalnymi zapowiedziami, Robogrant może ruszyć w wakacje. Celem programu jest wsparcie mikro, małych i średnich organizacji w rozwoju związanym z robotyzacją i automatyzacją produkcji. Żeby uzyskać dotację, firma musi prowadzić działalność na terenie Polski. Wśród kosztów kwalifikowanych wolno ująć:

– roboty przemysłowe i manipulatory

– urządzenia peryferyjne dla robotów

– oprogramowanie do zarządzania i monitorowania maszyn

– szkolenia wdrożeniowe.

Maksymalna kwota dofinansowania, czyli wspomniane 850 tysięcy złotych, pokryje do 85% wydatków netto. Pomoc z Robograntu ma charakter dotacji, zatem nie trzeba później oddawać pieniędzy.

Roboty klejące

W zakładach produkujących stoły, krzesła, szafy, półki i kanapy roboty są wykorzystywane w operacjach, które wymagają powtarzalności i jakości. Zastosowanie nowoczesnych maszyn podnosi wydajność, a w długiej perspektywie obniża koszty. W fabrykach meblarskich takich urządzeń zwykle używa się do klejenia, lakierowania i montażu elementów. Niższe koszty produkcji realizowanej przez roboty wdrożone zgodnie z zasadami przemysłu 4.0 wynikają nie tylko z faktu, że firma mniej wydaje na pensje ludzi. Maszyny zapewniają wyższą jakość wykonania, mniej uszkodzeń i błędów oraz lepsze wykorzystanie surowców. Robot używa za każdym razem dokładnej ilości kleju i nakłada go na powierzchnię bardziej precyzyjnie niż człowiek. Dodatkowo, proces klejenia bywa niebezpieczny dla zdrowia ludzi, więc zastosowanie zautomatyzowanych maszyn niweluje tego rodzaju ryzyko.

Innowacje w MŚP

Niedawno pisaliśmy w portalu FPPP o innym konkursie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw prowadzonym przez PARP oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Od 12 lipca Agencja będzie przyjmowała wnioski o dofinansowanie „Wdrażania innowacji przez MŚP”. Organizacje mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 10 milionów złotych, które trzeba wydać na zakup maszyn, urządzeń i linii technologicznych lub produkcyjnych. Oprócz tego, pieniądze przydadzą się do zdobywania patentów i licencji oraz angażowania doradztwa. Aby szybko przeprowadzić postępowanie, PARP wykluczył z listy dozwolonych działań inwestycje budowlane. Wnioski będą przyjmowane do 5 sierpnia.