Przejdź do treści

Rio Tinto otworzyło zaawansowaną technologicznie kopalnię


  • Koncern wykorzysta m.in. autonomiczne ciężarówki i wiertnice.
  • Urządzenia będą wysyłały dane do oddalonego o 1500 kilometrów Centrum Operacyjnego w Perth.
  • Informacje pozwolą na bieżąco monitorować stan rudy żelaza, zapylenia dróg, a także poprawiać bezpieczeństwo zakładu.

Brytyjsko-australijski koncern wydobywczy Rio Tinto otworzył w regionie Pilbara w Australii kopalnię rudy żelaza Gudai-Darri – najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt przedsiębiorstwa. Projektowanie i budowa kopalni trwały ponad 2 lata, pracowały przy nich 3 tysiące osób. Codzienna obsługa zakładu wymaga zatrudnienia 600 osób. Przewidywany czas eksploatacji złóż to 4 dekady, a planowana roczna wydajność to 43 miliony ton. Urządzenia, maszyny i sensory działające w Gudai-Darri będą przesyłały informacje, dzięki którym operatorzy zaplanują pracę w trójwymiarowym modelu kopalnie, przejrzą dokumenty i poprowadzą szkolenia w wirtualnej rzeczywistości.

Wykorzystane technologie

23 autonomiczne ciężarówki w kopalni Gudai-Darri umożliwiają śledzenie urobku w czasie rzeczywistym, z kolei dane zbierane z wiertnic pozwalają na monitorowanie procesów drążenia, ocenę gruntu i poprawę bezpieczeństwa. Beczkowozy dostarczają informacje na temat zużycia wody, a wbudowane czujniki wykrywają poziomy zapylenia dróg. Inne rozwiązania w nowo otwartym zakładzie to m.in. autonomiczna stacja kolejowa zarządzania z oddalonego o 1500 kilometrów Centrum Operacyjnego w Perth, zrobotyzowane laboratorium pobierania próbek rudy i ich oceny, obsługa magazynu wózkami AGV. W przypadku Gudai-Darri Rio Tinto postawiło na paperless – pracownicy będą korzystali z tabletów z cyfrowymi dokumentami.

Zasilanie zakładu

Kopalnia będzie pobierała energię z ponad 80 tysięcy paneli słonecznych. Moc zainstalowana farmy, która zaopatrzy obiekt w ok. jedną trzecią potrzebnej energii elektrycznej, to 34 MW. Rio Tinto w dziedzinie fotowoltaiki współpracuje m.in. z firmą Heliogen zajmującą się systemami skoncentrowanej energii słonecznej (ang. concentrated solar power, CSP), składającymi się z luster odbijających światło i skupiających je na odbiorniku. Do sterowania nachylenia paneli przedsiębiorstwo używa algorytmów sztucznej inteligencji. Kooperacja spółek miała przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 7%, co jest ekwiwalentem eksploatacji 5 tysięcy samochodów.

Fot.: www.riotinto.com


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na