Ranking języków programowania dla przemysłowych aplikacji z AI

  • Python, R i SAS to najpopularniejsze języki w aplikacjach używających AI i ML.
  • Poza ścisłą czołówką znalazły się m.in. Java, JavaScript i SQL.
  • Co ciekawe, programiści raczej nie wskazywali języków specjalnie stworzonych pod kątem sztucznej inteligencji.
  • Zestawienie w oparciu o dane z serwisu GitHub przygotował portal ITPro Today.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe doczekały się już własnych języków programowania, jednak nie znalazły się one na wysokich miejscach rankingu, bo programiści chętniej korzystają w kodowaniu AI i ML z narzędzi ogólnego przeznaczenia. Pierwsze miejsce zajmuje Python, dla którego przygotowano wiele frameworków i bibliotek do uczenia maszynowego (stosowanych również w przemyśle). Za wysoką popularnością języka stoi dodatkowo duża społeczność i łatwa do opanowania składnia. Aplikacje w Pythonie piszą m.in. przedsiębiorstwa motoryzacyjne, np. BMW i Daimler.

Tuż za Pythonem uplasował się GNU R dysponujący pakietami do łatwego wprowadzenia algorytmów ML. R jest najczęściej używany do analizy i wizualizacji danych, posługują się nim takie firmy jak Google czy Facebook. Podium zamyka SAS, którego przeznaczenie jest identyczne z R, ale nie jest on otwartoźródłowy. Ma jednak sporo bibliotek i radzi sobie ze zbiorami danych o milionach rekordów. Język SAS wykorzystuje się w pakiecie Statistical Analysis System, który może być stosowany w produkcji m.in. do przewidywania działań konserwacyjnych i zapobiegania awariom (predictive maintenance).

(Artificial Intelligence Markup Language to specjalny język stworzony dla AI, który w ogóle nie trafił do rankingu programistów – fot. Unsplash)

Kolejne miejsca przypadły Javie, JavaScriptowi i językowi SQL. Java polecana jest szczególnie do tych projektów, które zostały w niej napisane i potrzebują uzupełnienia o algorytmy uczenia maszynowego. JavaScript, używany do tworzenia stron internetowych, coraz częściej jest wykorzystywany przez programistów do analityki danych i ML. SQL znajduje z kolei zastosowanie w dużych bazach danych. Jeśli chodzi o młodsze rozwiązania, na liście znalazła się jeszcze Julia, czyli język programowania wysokiego poziomu do obliczeń numerycznych, stworzony w amerykańskim ośrodku MIT.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór