Starając się oczyścić sektor przemysłowy, niektóre start-upy zmieniają procesy produkcyjne dla określonych materiałów, a nawet same materiały. Daniel Stack (MIT) próbuje rozwiązać problem emisji przemysłowych poprzez wymianę źródła ciepła.
Gorący temat dla naukowców
Grzejniki elektryczne są największym ogranicznikiem: przepalają się zbyt szybko, psują się, nie nagrzewają się wystarczająco. W ramach swojej pracy doktorskiej Stack współpracował z Charlesem Forsbergiem (MIT) nad wytwarzaniem cegieł szamotowych, które przewodzą prąd elektryczny, zastępując grzejniki oporowe, tak aby cegły wytwarzały ciepło bezpośrednio. Forsberg i Stacks byli w stanie opracować przewodzące cegły szamotowe, dostosowując skład chemiczny tradycyjnych cegieł szamotowych. Stack opracował baterie termiczne na bazie ceramicznych cegieł szamotowych, które od wieków są używane jako magazyny ciepła i izolatory. Osiągnięcie temperatur powyżej 1650 °C stanowi przełom dla branży ogrzewania elektrycznego, ponieważ umożliwia niektórym z najtrudniejszych do dekarbonizacji sektorów na świecie sięgnięcie po raz pierwszy po energię odnawialną.
Od przewodu doktorskiego do przewodzenia ciepła w przemyśle
Stack wykazał, że cegły szamotowe mogą efektywnie magazynować ciepło przez wiele godzin i odprowadzać je poprzez ogrzewanie powietrza lub gazu do 1800 °C – temperatury wystarczająco wysokiej, aby zasilić najbardziej wymagające zastosowania przemysłowe. Pod koniec studiów doktoranckich Stack zdał sobie sprawę, że wynalazek może zostać skomercjalizowany. Cegły Electrified Thermal Solutions są w 98 procentach podobne do istniejących cegieł szamotowych i są produkowane przy użyciu tych samych procesów, dzięki czemu istniejący producenci mogą je wytwarzać niedrogo. Firma zademonstrowała możliwości swojego systemu do wytwarzania wysokich temperatur i regularnie stosuje swój system w swojej siedzibie w Medford w stanie Massachusetts.
Treść artykułu na ten temat dostępna pod adresem: LINK
Więcej informacji o rozwoju zielonych technologii w transformacji energetycznej można znaleźć w Nawigatorze technologicznym: