roboty przemysłowe

Przemysłowe karty pamięci microSD, które powinny wiele przetrwać

Kawałek plastiku wielkości paznokcia z mikroczipem. Karty SD mamy w telefonach, kamerach i innych urządzeniach, ale niemal identycznie wyglądające nośniki działają także w sprzęcie przemysłowym. Jednak Industrial microSD to karty o zupełnie innych parametrach.

Nośnik nadal ma wymiary 15 na 11 na 1 milimetr i zwykle czarny kolor, ale na tym w zasadzie podobieństwa kończą się. Karty microSD dla urządzeń przemysłowych muszą dysponować lepszymi parametrami dopasowanymi do warunków, w jakich będą pracowały. W instalacjach o szczególnym znaczeniu lub w fabrykach, gdzie każda awaria oznacza problemy i straty finansowe, kluczowymi cechami są niezawodność i szybkość działania. Znaczenie ma też coś, co można nazwać “małą predykcją” – przemysłowe nośniki pamięci pozwalają monitorować ich stan, żeby było wiadomo, kiedy kartę trzeba wymienić, zanim uszkodzi się. Karty współpracujące z kamerami fabrycznymi, głośnikami sieciowymi, dronami czy telefonami pracowników mają wyśrubowane parametry wytrzymałościowe. Nośniki Western Digital funkcjonują w zakresie temperatur od -40 do +85 stopni Celsjusza. Silicon Power deklaruje nawet zakres od -45 do +90 stopni.

Zarządzanie uszkodzonymi blokami

Robert Sepeta z Kingstona w wywiadzie opublikowanym w serwisie inzynierur.pl podkreśla, że chodzi tutaj nie tylko o wybór przemysłowej karty pamięci, ale też takiej, która będzie potrzebna w konkretnym zastosowaniu:

– W zależności od tego, czy będziemy poszukiwali karty do urządzenia pracującego w ekstremalnych temperaturach, czy też takiego, w którym zależy nam na jak najdłuższym czasie pracy, oczekiwania wobec karty będą nieco inne. Dla części zastosowań, np. kamer przemysłowych działających w umiarkowanych temperaturach, odpowiednie będą rozwiązania nośników pamięci typu High-Endurance. To co wyróżnia karty przemysłowe to bardzo wysoka prędkość zapisu i odczytu, odporność na ekstremalne temperatury, ale także dodatkowe funkcje jak wspomniane zarządzanie uszkodzonymi blokami danych, kontrola stopnia zużycia i dynamiczne odświeżanie danych – wyjaśnia Business Development Manager i precyzuje:

Karty klasy przemysłowej identyfikują uszkodzone bloki, a następnie wykorzystują wolną pojemność do zastąpienia nieprawidłowo działających bloków. Pozwala to skuteczniej zabezpieczyć przechowywane dane. Ważną funkcją jest ochrona przed utratą zasilania, dzięki której, jeżeli urządzenie główne wykryje spadek zasilania, może wysłać do karty polecenie zatrzymujące wszystkie jej operacje. A to daje niezbędny czas na zapisanie danych, które są aktualnie procesowane – tłumaczy Robert Sepeta.

Karty Secure Digital

Standard nośników SD ponad 20 lat temu opracowały firmy Panasonic, Toshiba i SanDisk. Skrót oznaczał secure digital. W ciągu kilku kolejnych lat na rynku pojawiły się też mniejsze formaty: miniSD i microSD. Rozwój tych nośników dotyczył coraz większej objętości pamięci – w standardzie SDHC był to przedział od 2 do 32 GB, a w SDXC od 32 GB do 2 TB. Karty przemysłowe mają zwykle pojemność od około 8 do 512 GB oraz prędkość zapisu od 30 do 90 MB/s i odczytu od 95 do 170 MB/s.