– Współcześnie w produkcji najbardziej liczą się dwa parametry – przekonywał Mateusz Amroziński, specjalista ds. nowych projektów w FANUC-u. – Pierwszym jest szybkość i łatwość, z jaką firma potrafi przystosować się do nieprzewidzianych kataklizmów w rodzaju pandemii. Drugi to zmieniający się rynek i wymogi klienta. Dziś bardzo liczy się, żeby dostarczać maksymalnie zindywidualizowane produkty. Dopasowując się do tych warunków, producenci muszą stosować nowoczesne narzędzia i systemy ułatwiające szybką wymianę informacji między ludźmi oraz maszynami, a także liniami produkcyjnymi i współpracującymi ze sobą zakładami. W trakcie prezentacji Amroziński pokazywał drogę tworzenia nowoczesnego środowiska wytwórczego – zacząć trzeba od opisania, co dzieje się w fabryce:
– Nie robotyzujmy chaosu. Jeśli chcemy cyfryzować produkcję, musimy się dowiedzieć, gdzieś dzisiaj jesteśmy, to pomoże także zmierzyć później sukces wdrożenia nowych technologii. Zatem możliwie dokładnie, w liczbach, należy opisać procesy i zidentyfikować wąskie gardła – zaznaczył prelegent. Kolejną kwestią jest integracja systemów informatycznych z operacyjnymi, bo nawet najbardziej rozbudowana sieć nic nie da, jeśli nie będzie pobierała informacji o maszynach. Konieczny jest również dobór odpowiedniej technologii i przemyślana selekcja pracowników z właściwymi kompetencjami.
Rozwój AI ma swoje 5 minut
Michał Krasoń z firmy Stermedia mówił o przykładach zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w przemyśle. Algorytmy przydają się do zapobiegawczej konserwacji maszyn, automatycznego wykrywania uszkodzeń w wytwarzanych produktach i anomalii na nagraniach z kamer rozmieszczonych w halach. Podał przykład wdrożenia w branży motoryzacyjnej służącego przewidywaniu zapotrzebowania na materiały, żeby nie składować ich w magazynie. Krasoń podkreślił, że bardzo intensywny rozwój AI w ostatniej dekadzie to nie przypadek. Właśnie teraz mamy sprzęt z odpowiednią mocą obliczeniową, rozbudowane algorytmy i ogromne zbiory danych. Rozwojowi sieci neuronowych sprzyjają szybkie łącza internetowe i dostępność usług chmurowych.
Przemysł 4.0 w Poznaniu
Cezary Tadej i Łukasz Józefowski z Volkswagena opowiadali w trakcie konferencji o pracach prowadzonych w Poznaniu nad kooperacją ludzi i robotów oraz nad predykcyjnym utrzymaniem ruchu ograniczającym przestoje. Pierwszy z reprezentantów niemieckiego koncernu pokazał przykład, w którym pracownicy obsługujący maszyny noszą smartwatche wyświetlające informacje o stanie urządzeń. W fabrykach VW używa się rozszerzonej rzeczywistości do planowania rozmieszczenia elementów, a także systemów wspierających montaż części przez wskazywanie ich poprawnego umiejscowienia. Firma zbiera dane z ponad 3 tysięcy źródeł – aplikacji, robotów, układów sterujących i np. wkrętarek:
– Chodzi o monitorowanie procesu na dowolnym poziomie jego szczegółowości. Oprócz tego o analizę przyczyn błędów oraz niedopuszczenie do dalszych awarii i usterek. Znaczenie ma też optymalizacja liczby części zamiennych w magazynach – wyliczał Łukasz Józefowski.
Cyfryzacja to wyższa konkurencyjność
Andrzej Soldaty, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości wskazywał natomiast przemysł 4.0 jako źródło konkurencyjności. Zaznaczał, że biznes nie może być opisywany metodami właściwymi dla fizyki, bo całość systemu funkcjonowania firm jest zbyt złożona. Podobnie sprawa wygląda z relacjami między poszczególnymi podmiotami, które wspólnie tworzą i użytkują zasoby, więc poza wnoszeniem wkładu, osiągają również korzyści. Pojęcie ekosystemu biznesowego to podstawa p4.0 bazującego m.in. na usieciowieniu. Andrzej Soldaty przytoczył możliwe, praktyczne efekty wdrożenia nowoczesnych technologii m.in. z fabryk producenta silników AGCO w Niemczech i wytwórcy elementów stalowych Baoshan Iron and Steel z Chin.
Konferencję „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw” zorganizowały Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Platforma Przemysłu Przyszłości i Stermedia. Przedstawiciel ostatniej marki, Piotr Krajewski, w przyszłym tygodniu spotka się z uczestnikami Webinaru Przemysłu Przyszłości, który wkrótce zapowiemy w portalu.