Producent sprzętu spawalniczego cyfryzuje fabrykę za pomocą systemu MES

Warszawska spółka Perun zdecydowała się na wdrożenie Manufacturing Execution System w zakładzie w Łosicach koło Siedlec. Zmiana umożliwi integrację maszyn, eliminację papierowych raportów i lepszą kontrolę jakości. Zadaniem systemu MES jest digitalizacja funkcjonowania fabryki oraz zwiększenie efektywności produkcji.

Decydując się na rozwój organizacyjny i technologiczny w kierunku przemysłu 4.0, Perun wybrał oprogramowanie dostarczone prze Comarch z Krakowa. Manufacturing Execution System pozwoli na pełną cyfryzację fabryki w Łosicach, związaną m.in. z integracją maszyn pod kątem monitoringu ich wydajności. Na stanowiskach manualnych zostanie wprowadzone raportowanie elektroniczne, aby wyeliminować raporty papierowe. W ramach wdrożenia pojawią się także moduły kontroli jakości oraz prewencyjnego utrzymania ruchu. MES zostanie dodatkowo zintegrowany z systemem Enterprise Resource Planning.

Innowacje z historią

Nasz produkt nie tylko ułatwia codzienne zadania pracowników, ale także, co najważniejsze, pozwala usprawnić zarządzanie produkcją i zbierać dane, których wykorzystanie przyczyni się do rozwoju firmy nie tylko w krótko, ale i długoterminowej perspektywie – przekonuje IoT Business Development Manager w Comarchu, Sebastian Gleń w komunikacie opublikowanym na stronie firmy. Jak dodaje prezes spółki Perun, Krzysztof Walarowski, wdrożenie MES jest w warszawskim przedsiębiorstwie kolejnym przykładem wykorzystania nowych technik produkcji i specjalistycznych narzędzi do optymalizacji pracy wytwórczej.

Perun od początku istnienia stawiał na innowacje. Firma powstała w 1910 roku, aby produkować urządzenia do spawania gazowego. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku spółka wykonała pierwszą w Europie spawaną konstrukcję budowlaną o ciężarze 700 ton. Było to stołeczny gmach PKO przy ulicy Świętokrzyskiej.

MES w Blachy Pruszyński

W portalu Platformy Przemysłu Przyszłości opisywaliśmy wcześniej wdrożenie systemu MES w fabryce producenta stalowych materiałów do krycia dachów i elewacji. Firma Blachy Pruszyński skorzystała z oprogramowania Stabilis, którego autorem jest Indigobird. W tym przypadku MES pomógł w monitorowaniu i kontrolowaniu procesów produkcyjnych. Podobnie jak Perun, spółka Blachy Pruszyński zlikwidowała papierowy obieg zleceń roboczych. Udało się także wyeliminować ręczną konfigurację maszyn i przenoszenie danych pomiędzy systemami. Cyfryzacja, co stanowi charakterystyczną korzyść z dobrze przeprowadzonego wdrożenia, wskazała również „wąskie gardła” w procesach produkcyjnych.