Przejdź do treści

Premiera Platformy Cyfrowej i finał konkursu Fabryka Przyszłości


  • Nowi użytkownicy PC mogą rejestrować się pod adresem platforma.przemyslprzyszlosci.gov.pl.
  • Premiera serwisu miała miejsce podczas Kongresu Przemysłu Przyszłości.
  • W trakcie wydarzenia ogłosiliśmy też laureatów konkursu Fabryka Przyszłości, wyróżnionych w 5 kategoriach.

Platforma Cyfrowa jest narzędziem wsparcia rozwoju ekosystemu polskiej gospodarki w kontekście wyzwań związanych z technologiami przełomowymi, jak sztuczna inteligencja, blockchain, chmura obliczeniowa czy technologie kwantowe – przekonywał Robert Kroplewski, kierownik Projektu PC w Platformie Przemysłu Przyszłości. Jak wyjaśniał, serwis ułatwi dostęp do sieci profesjonalistów i praktyków, zarówno dzielących się wiedzą o standardach i przypadkach zastosowań, jak i służących pomocą przy wdrożeniach. Dostawcy technologii lepiej poznają potrzeby firm, zaś przedsiębiorcy otrzymają szansę weryfikowania wiarygodności ofert.

Czym jest transformacja?

Paweł Nowak, dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w PPP, podkreślał z kolei, że dzięki Platformie Cyfrowej można zaplanować zmiany, których tryb jest dostosowany do potrzeb firm niezależnie od sektora, w jakim działają. Tłumaczył, na czym polega transformacja w przedsiębiorstwach:

To złożony proces zmian organizacyjnych, technicznych i personalnych, prowadzący do ucyfrowienia i standaryzacji. Transformacje dotyczą różnych aspektów, od technologii, organizacji pracy, integracji łańcuchów wartości, modeli biznesowych, po cyfryzację produkcji, produktów i usług. Głównym celem zmian jest zwiększenie potencjału firm i włączenie ich do szerszego ekosystemu. Czynnikiem napędzającym transformację są rosnące indywidualne potrzeby klientów oraz wzrost kosztów pracy.

Laureaci konkursu Fabryka Przyszłości

Premierze Platformy Cyfrowej towarzyszył finał konkursu Fabryka Przyszłości. Wyróżnienia rozdaliśmy w 5 kategoriach, odpowiadających obszarom transformacji:

  • Zaawansowane technologie produkcyjne: ABM Greiffenberger Polska
  • Fabryka cyfrowa: Schneider Electric Industries Polska
  • Inżynieria end-to-end: ELPLC oraz Pronar
  • Organizacja skupiona na człowieku: Fideltronik, ABM Greiffenberger Polska i Beta-Point
  • Otwarta fabryka skoncentrowana na łańcuchu wartości: SaMASZ.

Case studies dotyczące nagrodzonych rozwiązań funkcjonujących w poszczególnych zakładach opiszemy szczegółowo w 2022 roku w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl oraz w magazynie Przemysł Przyszłości.

Co daje cyfryzacja?

Minister rozwoju i technologii, Piotr Nowak, akcentował podczas Kongresu Przemysłu Przyszłości, że cyfrowe rozwiązania zwiększają efektywność komunikacji, a jednocześnie dzięki analizie danych pozwalają unikać błędów w procesach. Ponadto, ułatwiają firmom wchodzenie na kolejne rynki i obniżają koszty pozyskania nowych klientów. Jak uzupełnił Piotr Nowak, nowoczesne technologie przemysłowe wymagają budowania nowych kompetencji, w czym pomocne jest tworzenie platform współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, sektorem edukacyjnym i instytucjami publicznymi. W ten sposób łatwiej jest określać, jakie umiejętności są potrzebne i kształcić ludzi w wyznaczonych obszarach.

Kongres Przemysłu Przyszłości zakończył się koncertem Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na