Przejdź do treści

Premiera Platformy Cyfrowej i finał konkursu Fabryka Przyszłości

  • Nowi użytkownicy PC mogą rejestrować się pod adresem platforma.przemyslprzyszlosci.gov.pl.
  • Premiera serwisu miała miejsce podczas Kongresu Przemysłu Przyszłości.
  • W trakcie wydarzenia ogłosiliśmy też laureatów konkursu Fabryka Przyszłości, wyróżnionych w 5 kategoriach.

Platforma Cyfrowa jest narzędziem wsparcia rozwoju ekosystemu polskiej gospodarki w kontekście wyzwań związanych z technologiami przełomowymi, jak sztuczna inteligencja, blockchain, chmura obliczeniowa czy technologie kwantowe – przekonywał Robert Kroplewski, kierownik Projektu PC w Platformie Przemysłu Przyszłości. Jak wyjaśniał, serwis ułatwi dostęp do sieci profesjonalistów i praktyków, zarówno dzielących się wiedzą o standardach i przypadkach zastosowań, jak i służących pomocą przy wdrożeniach. Dostawcy technologii lepiej poznają potrzeby firm, zaś przedsiębiorcy otrzymają szansę weryfikowania wiarygodności ofert.

(Robert Kroplewski – fot. PPP)

Czym jest transformacja?

Paweł Nowak, dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w PPP, podkreślał z kolei, że dzięki Platformie Cyfrowej można zaplanować zmiany, których tryb jest dostosowany do potrzeb firm niezależnie od sektora, w jakim działają. Tłumaczył, na czym polega transformacja w przedsiębiorstwach:

To złożony proces zmian organizacyjnych, technicznych i personalnych, prowadzący do ucyfrowienia i standaryzacji. Transformacje dotyczą różnych aspektów, od technologii, organizacji pracy, integracji łańcuchów wartości, modeli biznesowych, po cyfryzację produkcji, produktów i usług. Głównym celem zmian jest zwiększenie potencjału firm i włączenie ich do szerszego ekosystemu. Czynnikiem napędzającym transformację są rosnące indywidualne potrzeby klientów oraz wzrost kosztów pracy.

(Paweł Nowak – fot. PPP)

Laureaci konkursu Fabryka Przyszłości

Premierze Platformy Cyfrowej towarzyszył finał konkursu Fabryka Przyszłości. Wyróżnienia rozdaliśmy w 5 kategoriach, odpowiadających obszarom transformacji:

  • Zaawansowane technologie produkcyjne: ABM Greiffenberger Polska
  • Fabryka cyfrowa: Schneider Electric Industries Polska
  • Inżynieria end-to-end: ELPLC oraz Pronar
  • Organizacja skupiona na człowieku: Fideltronik, ABM Greiffenberger Polska i Beta-Point
  • Otwarta fabryka skoncentrowana na łańcuchu wartości: SaMASZ.

Case studies dotyczące nagrodzonych rozwiązań funkcjonujących w poszczególnych zakładach opiszemy szczegółowo w 2022 roku w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl oraz w magazynie Przemysł Przyszłości.

Co daje cyfryzacja?

Minister rozwoju i technologii, Piotr Nowak, akcentował podczas Kongresu Przemysłu Przyszłości, że cyfrowe rozwiązania zwiększają efektywność komunikacji, a jednocześnie dzięki analizie danych pozwalają unikać błędów w procesach. Ponadto, ułatwiają firmom wchodzenie na kolejne rynki i obniżają koszty pozyskania nowych klientów. Jak uzupełnił Piotr Nowak, nowoczesne technologie przemysłowe wymagają budowania nowych kompetencji, w czym pomocne jest tworzenie platform współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, sektorem edukacyjnym i instytucjami publicznymi. W ten sposób łatwiej jest określać, jakie umiejętności są potrzebne i kształcić ludzi w wyznaczonych obszarach.

(Koncert chopinowski – fot. PPP)

Kongres Przemysłu Przyszłości zakończył się koncertem Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.