Przejdź do treści

Pracownicy po pandemii wolą pracować zdalnie lub w modelu hybrydowym


  • Ponad połowa pracowników rozważy zmianę firmy, jeśli będzie musiała wrócić na stałe do biur.
  • Dla zatrudnionych ważniejsze są elastyczne godziny niż dowolność wyboru miejsca pracy.
  • 67% osób chce znowu odbywać umiarkowane lub intensywne podróże służbowe.
  • Dane pochodzą z badania EY 2021 Work Reimagined Employee Survey, przeprowadzonego na 16 264 osobach w 16 krajach.

Dla 54% pracowników możliwość wykonywania obowiązków w modelu zdalnym lub hybrydowym jest warunkiem pozostania w danej firmie – zatrudnieni chcą sami decydować, gdzie i kiedy wykonują swoje obowiązki. Elastyczne godziny pracy są istotne dla 88% ankietowanych, a miejsce – dla 87%. Jak zauważają analitycy EY, nie chodzi tylko o możliwość pracy z domu, ale również z innych krajów, gdzie panują lepsze warunki atmosferyczne. Jednak gdyby respondentom dać do wyboru: dowolny czas lub lokalizację, większość (54%) wybrałaby to pierwsze.

Oczekiwania pracowników

Zdaniem 48% ankietowanych pracodawcy powinni kupić nowy sprzęt (dodatkowe monitory, słuchawki), a 47% oczekuje zwrotu kosztów np. za dostęp do internetu. O tym, że przejście na pracę hybrydową zwiększy produktywność przedsiębiorstwa, przekonanych jest 64% respondentów. 54% uważa, że wpłynie to na lepsze rozwiązywanie problemów, a 65% – że inne modele współpracy ułatwią tworzenie bardziej kreatywnych rozwiązań. Co piąta osoba po zakończeniu pandemii chce wrócić na stałe do biura, a co czwarta – pracować tylko zdalnie. Dwie trzecie badanych nie może się doczekać powrotu podróży służbowych. Co ciekawe, rok temu takie deklaracje składała tylko połowa ankietowanych.

Praca zdalna do uregulowania

Przepisy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekt skierowano do konsultacji społecznych i międzyresortowych, a jego przyjęcie przez rząd jest zaplanowane na trzeci kwartał 2021 roku. Następnie zajmie się nim parlament. W myśl nowych rozwiązań miejsce wykonywania pracy zdalnej wspólnie uzgodnią zatrudniony z pracodawcą, firmy nie będą mogły odrzucić wniosku o wykonywanie obowiązków na odległość, jeśli złoży go osoba wychowująca dziecko niepełnosprawne lub młodsze niż 4 lata. Dostarczenie narzędzi pracy i materiałów będzie obowiązkiem przedsiębiorcy, jednak jeśli pracownik będzie używał własnego sprzętu, będzie mógł zwrócić się o ekwiwalent lub ryczałt. Propozycja przepisów zakłada też pokrycie kosztów prądu czy łączy telekomunikacyjnych.

Otwarci na zmianę pracy

Jak wynika z raportu „Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy”, przygotowanym przez serwis Pracuj.pl, w Polsce w rok po wybuchu pandemii, 9 na 10 respondentów jest gotowych przyjąć ofertę nowej pracy. 26,5% zatrudnionych bardziej obawia się o pracę niż na początku sytuacji wywołanej koronawirusem, a co trzeci czuje się pewniej. Z kolei z raportu Deloitte wynika, że dla ponad 80% osób przestawienie się na pracę zdalną było łatwe lub bardzo łatwe. Pracownicy z Polski wskazywali najczęściej, że najłatwiej było im zaakceptować zmianę godzin pracy i bardziej elastyczny jej harmonogram. Takiego zdania było 85% respondentów nad Wisłą.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na