Przejdź do treści

Polskie firmy ze wsparciem AGH pracują nad projektem smart pipe


  • Chodzi o rurociąg wyposażony w sensory internetu rzeczy, które ostrzegą przed potencjalnym zagrożeniem i umożliwią konserwację zapobiegawczą.
  • IIoT ma też pomóc wydłużyć żywotność instalacji i zwiększyć jej bezpieczeństwo.
  • W projekt zaangażowały się spółki Ferrum i SHM System oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.

Prace badawczo-rozwojowe skupią się na opracowaniu systemu, który umożliwi stałe monitorowanie rurociągu, a w konsekwencji wydłuży czas działania instalacji. Prezes Ferrum, firmy produkującej rury, tłumaczy, że wykorzystanie sensorów internetu rzeczy ułatwi prowadzenie konserwacji zapobiegawczej:

Rozwiązania smart pipe opierają się na odczytach danych z szeregu czujników, które sprawdzają stan rur i z odpowiednim wyprzedzeniem alarmują o potencjalnym zagrożeniu. To natomiast pozwala działać prewencyjnie i daje czas na odpowiednią reakcję służb eksploatacyjnych, zanim dojdzie do rozszczelnienia instalacji – podkreśla Krzysztof Kasprzycki.

Systemy monitorujące

W konsorcjum prowadzącym projekt „Inteligentna rura – smart pipe” poza producentem rur znalazły się Akademia Górniczo-Hutnicza i firma SHM System. Przedsiębiorstwo Ferrum zakłada, że prace R&D pójdą sprawnie m.in. ze względu na gotową już technologię SHM służącą do monitorowania obiektów inżynierskich. Krakowska spółka przygotowała i zrealizowała projekt systemu autodiagnostycznego na pilotażowym fragmencie nawierzchni autostrady A1 (między węzłami Zawodzie i Woźniki na odcinku Częstochowa – Pyrzowice), a także w warszawskim biurowcu Skyliner czy w gliwickiej widowiskowo-sportowej Arenie.

Cyberbezpieczeństwo

Stosowanie czujników IIoT ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania – uzupełnia Krzysztof Kasprzycki. Z kolei Piotr Zielaskiewicz z firmy Stormshield zaznacza, że w przypadku sieci przesyłowych także trzeba pamiętać o cyberbezpieczeństwie:

Jesteśmy świadkami coraz częstszych ataków na sieci przemysłowe i to już nie są drobne incydenty, które przechodzą bez echa, a rosnący trend.

Departament Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przygotował zestaw zaleceń dla sektora wodno-kanalizacyjnego, dotyczących zdalnego dostępu i segmentacji sieci. Dokument można znaleźć w serwisie Gov.pl.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na