Przejdź do treści

Polskie CareBoxy – modułowe pomieszczenia jako izby przyjęć oraz testów na koronawirusa


  • JR Modular Systems chce budować CareBoxy, czyli tymczasowe punkty epidemiologiczne.
  • W budynkach mogliby być przyjmowani pacjenci, którzy w razie potrzeby od razu przechodziliby test wirusowy.
  • Firma z Zabrza zbiera pieniądze na konstrukcję 16 kontenerów, deklarując, że do każdego województwa trafiłby 1 moduł.
  • Piszemy o powierzchni i cenie pojedyńczego stalowego budynku, a także o szczegółach przedsięwzięcia.

CareBox to niewielki kontener (6 x 2,9 x 2,5 metra), który miałby przydać się szpitalom w walce z SARS-CoV-2. Chodzi o stworzenie tymczasowych izb przyjęć dla osób z objawami Covid-19, gdzie testowano by pacjentów na obecność koronawirusa. Konstrukcje można łatwo wyczyścić, co ważne w kontekście utrzymywania higieny medycznej. Firma zakłada, że pomysł na osobne budynki zminimalizuje liczbę kolejnych zakażeń i zwiększy skuteczność diagnozowania. Koszt wyprodukowania jednego CareBoxu o powierzchni 15 metrów kwadratowych to 35 tysięcy złotych. JR Modular Systems zbiera pieniądze na swoją inicjatywę w portalu Zrzutka.

Po 1 CareBoxie na województwo

W pierwszym etapie przedsiębiorstwo chce przygotować 16 punktów, które trafią do poszczególnych regionów. Kolejność dostarczania będzie zależna od aktualnej potrzeby w danym miejscu. Jeśli zebrana ogólna kwota przekroczy 560 tysięcy złotych, kolejne CareBoxy trafią do miast z największą liczbą osób zarażonych wirusem. Powierzchnię konstrukcji da się poszerzać przez dodawanie następnych modułów – budynek może mieć maksymalnie 60 metrów kwadratowych.

Modułowe kontenery

Twórcy przedsięwzięcia na co dzień przygotowują stalowe konstrukcje dla handlu, usług, biur i do celów mieszkalnych. Firma nie adaptuje używanych kontenerów morskich, ale produkuje je we własnej fabryce. Gotowe, złożone obiekty przewozi do celu ciężarówkami typu HDS (hydrauliczne dźwigi samochodowe), a zatem budynki nie wymagają na miejscu montażu, trzeba je tylko odpowiednio ustawić i zagospodarować.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na