Przejdź do treści

Polski producent robotów z 11 mln zł od inwestorów na rozwój za granicą


  • VersaBox przeznaczy pieniądze na utworzenie sieci partnerskiej w Europie.
  • Firma jest producentem sprzętu i oprogramowania do intralogistyki.
  • Roboty mobilne powstające w przedsiębiorstwie przewożą ładunki do 1000 kilogramów.

Fundusze Fidiasz EVC, SpeedUp Energy Innovation, Movens Capital i RST Ventures for Earth przeznaczyły 11 milionów złotych na rozwój VersaBoxu za granicą. Firma planuje zbudowanie sieci partnerskiej w kilku państwach Europy pod kątem sprzedaży takich produktów, jak system Autonomy Work do koordynowania procesów logistyki wewnętrznej. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie procesów i mapowanie przestrzeni. Opisywane dofinansowanie pochodzi z drugiej rundy inwestycyjnej spółki, polegającej na wsparciu ze strony zewnętrznych inwestorów. W czasie pierwszej rundy w 2017 roku startup zdobył 6 milionów złotych, a rok później dostał 8 milionów z Funduszy Europejskich na rozwój autonomicznego systemu transportu opartego na robotach mobilnych.

VersaBoty

Warszawska firma poza oprogramowaniem produkuje również roboty mobilne z podajnikami o udźwigu od 500 do 1000 kilogramów. Maszyny poruszają się z prędkością do 1,5 metra na sekundę i potrafią pracować 8 godzin na jednym ładowaniu, po czym podjeżdżają do stacji automatycznego ładowania. Roboty zostały wyposażone w sensory 3D wspomagające nawigację w skomplikowanym otoczeniu oraz w skaner 2D pozwalający mierzyć odległość od przedmiotów. Urządzenia nie poruszają się po jednorazowo wytyczonych ścieżkach, np. paskach magnetycznych, tylko autonomicznie, bez potrzeby wprowadzania zmian w infrastrukturze przedsiębiorstwa.

Rynek autonomicznych robotów mobilnych

W 2019 roku wartość rynku autonomicznych robotów mobilnych wyniosła 24 miliardy dolarów. Agencja ResearchAndMarkets prognozuje, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu do 2030 będzie sięgał 18,3%. Pod koniec tego okresu szacowana wartość rynku zamknie się kwotą 220,6 miliarda dolarów. Według specjalistów, za wzrosty odpowiadają m.in. rozwój branży e-commerce oraz zapotrzebowanie na automatyzację w związku ze spadającą liczbą pracowników. Nowym trendem widocznym wśród kupujących roboty mobilne jest łączenie jeżdżących platform z ramionami cobotów. Dzięki temu roboty współpracujące mogą samodzielnie przemieszczać się między stanowiskami.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na