Polski producent robotów z 11 mln zł od inwestorów na rozwój za granicą

  • VersaBox przeznaczy pieniądze na utworzenie sieci partnerskiej w Europie.
  • Firma jest producentem sprzętu i oprogramowania do intralogistyki.
  • Roboty mobilne powstające w przedsiębiorstwie przewożą ładunki do 1000 kilogramów.

Fundusze Fidiasz EVC, SpeedUp Energy Innovation, Movens Capital i RST Ventures for Earth przeznaczyły 11 milionów złotych na rozwój VersaBoxu za granicą. Firma planuje zbudowanie sieci partnerskiej w kilku państwach Europy pod kątem sprzedaży takich produktów, jak system Autonomy Work do koordynowania procesów logistyki wewnętrznej. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie procesów i mapowanie przestrzeni. Opisywane dofinansowanie pochodzi z drugiej rundy inwestycyjnej spółki, polegającej na wsparciu ze strony zewnętrznych inwestorów. W czasie pierwszej rundy w 2017 roku startup zdobył 6 milionów złotych, a rok później dostał 8 milionów z Funduszy Europejskich na rozwój autonomicznego systemu transportu opartego na robotach mobilnych.

VersaBoty

Warszawska firma poza oprogramowaniem produkuje również roboty mobilne z podajnikami o udźwigu od 500 do 1000 kilogramów. Maszyny poruszają się z prędkością do 1,5 metra na sekundę i potrafią pracować 8 godzin na jednym ładowaniu, po czym podjeżdżają do stacji automatycznego ładowania. Roboty zostały wyposażone w sensory 3D wspomagające nawigację w skomplikowanym otoczeniu oraz w skaner 2D pozwalający mierzyć odległość od przedmiotów. Urządzenia nie poruszają się po jednorazowo wytyczonych ścieżkach, np. paskach magnetycznych, tylko autonomicznie, bez potrzeby wprowadzania zmian w infrastrukturze przedsiębiorstwa.

Rynek autonomicznych robotów mobilnych

W 2019 roku wartość rynku autonomicznych robotów mobilnych wyniosła 24 miliardy dolarów. Agencja ResearchAndMarkets prognozuje, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu do 2030 będzie sięgał 18,3%. Pod koniec tego okresu szacowana wartość rynku zamknie się kwotą 220,6 miliarda dolarów. Według specjalistów, za wzrosty odpowiadają m.in. rozwój branży e-commerce oraz zapotrzebowanie na automatyzację w związku ze spadającą liczbą pracowników. Nowym trendem widocznym wśród kupujących roboty mobilne jest łączenie jeżdżących platform z ramionami cobotów. Dzięki temu roboty współpracujące mogą samodzielnie przemieszczać się między stanowiskami.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór