Przejdź do treści

Polski mobilny robot przemysłowy z laserową nawigacją LMS


  • Mobot Transporter korzysta z rozwiązania Laser Mapping System.
  • LMS skanuje otoczenie w fabryce, żeby umożliwić maszynie poruszanie się.
  • Robot może jeździć przez 8 godzin, z prędkością 5 km/h i przewozić towary o masie do 100 kg.
  • Mobot po wyposażeniu w dodatkowe czujniki ma szansę przydać się również w kontroli i nadzorze zakładów.

Firma WObit pokazała nowe roboty mobilne z laserową nawigacją LMS (ang. Laser Mapping System). Sterowanie wykorzystuje takie obiekty, jak ściany czy maszyny przemysłowe, a ich rozmieszczenie mierzy skaner laserowy. Zebrane informacje umożliwiają opracowanie układu współrzędnych i umiejscowienie w nim wirtualnej linii, po której porusza się maszyna. System LMS – w porównaniu do opisywanej przez nas wcześniej technologii SLAM (ang. Simultaneous Localization and Mapping) polegającej na jednoczesnym lokalizowaniu maszyn i mapowaniu terenu – daje lepszą przewidywalność i powtarzalność. Mobot Transporter trasę zawsze pokonuje w ten sam sposób, chyba że zmienią się warunki otoczenia. Żeby przygotować trasę, robot musi wykonać wstępny przejazd i zeskanować obszar.

Parametry Mobota Transportera

Do zaprogramowania Mobota używa się interfejsu graficznego, a do ręcznego sterowania urządzeniem potrzeba laptopa lub smartfonu z systemem operacyjnym Android. W standardowym wyposażeniu maszyny jest bateria litowo-jonowa o pojemności 20 Ah, którą można wymienić na większe akumulatory (do 40 Ah). Urządzenie komunikuje się za pomocą Wi-Fi, a swój status wyświetla na panelu w przedniej części. Maksymalna prędkość Mobota wynosi 5,65 km/h, przewożone towary muszą ważyć do 100 kilogramów, masa własna urządzenia to 50 kilogramów. Konstrukcja jest pyłoszczelna i chroni przed wodą (norma szczelności IP65). Zestaw bieżnikowanych kół sprawia dodatkowo, że robot porusza się nie tylko po gładkich halach, ale też po nierównych terenach. Po doposażeniu w czujniki Mobot Transporter może pracować jako maszyna inspekcyjna i zbierać dane o temperaturze lub jakości powietrza.

Inne maszyny z Dęborzyc

Przedsiębiorstwo WObit, założone w 1991 roku przez Witolda Obera, produkowało i programowało urządzenia odczytujące pozycję 30-metrowego radioteleskopu, potem wytwarzało silniki krokowe i sterowniki. Pierwsze maszyny samojezdne WObit wprowadził na rynek 5 lat temu. Firma z Dęborzyc w Wielkopolsce opracowuje także roboty przemysłowe typu SCARA i TOWER przeznaczone do pakowania i montażu elementów oraz do sortowania produktów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na