Polska na 36 miejscu w Global Connectivity Index

  • Zestawienie bierze pod uwagę wpływ technologii telekomunikacyjnych na wskaźnik PKB państwa.
  • Autorzy raportu uwzględniają jakość infrastruktury oraz rozpowszechnienie urządzeń.
  • Analiza dowodzi też, że nowoczesne technologie łączności bezprzewodowej i rozwój sztucznej inteligencji przyczyniają się do wzrostu krajowych gospodarek.
  • M.in. takie wnioski płyną z dokumentu Global Connectivity Index 2019 przygotowanego przez Huawei.

Polska w rankingu chińskiego koncernu zanotowała 51 na 120 punktów i tym samym zajęła 36 miejsce na świecie pod względem wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnych na wskaźnik PKB. To o 1 punkt więcej niż rok temu. Wśród mocnych stron naszego kraju Huawei wymienia mobilny internet szerokopasmowy. Chodzi zarówno o upowszechnienie smartfonów, jak i infrastrukturę sieci 4G. Jednak w porównaniu z poprzednim badaniem, nieco spadła dostępność stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Autorzy raportu zaznaczają, że szansą na rozwój sektora teleinformatyki są zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa. Jak prognozuje Huawei, polskie firmy w najbliższym czasie usprawnią swoje działanie przez wykorzystanie nowoczesnych systemów, ich celem będą wspólne inwestycje w IoT, blockchain oraz AI, a także partnerstwo w walce z cyberatakami i dezinformacją.

Sztuczna inteligencja i smart łączność (w skład której wchodzą: szerokopasmowa komunikacja, chmura i internet rzeczy) stanowią kolejny krok na drodze do cyfrowej transformacji – czytamy dalej w dokumencie. Tym samym wzrost wydajności gospodarki jest uzależniony od inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną. Kraje z czołówki, jeśli chodzi o AI i rozwiązania na niej oparte, mają szanse na dodatkowy wzrost PKB o ponad 1 proc. Raport wskazuje jeszcze sieć 5G jako ważny czynnik rozwojowy, ponieważ każda nowa generacja łączności umożliwiała dotąd przedsiębiorstwom zwiększanie produkcji i efektywności.

(Doświadczenia użytkowników i organizacji w kwestii łączności nie zmieniły się w ostatnim roku – graf. Huawei)

Rekomendacją dla naszego kraju jest przyciągnięcie jak największej liczby firm telekomunikacyjnych, które będą oferowały szeroki zakres usług. Huawei widzi potencjał w Strategii 5G dla Polski, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Według koncernu z Shenzhen, wprowadzenie sieci piątej generacji zapewni nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań, a polskim przedsiębiorcom da przewagę konkurencyjną. Konieczne jest jednak dostosowywanie prawa.

(W Polsce pozostaje wiele do zrobienia, jeśli chodzi o internet rzeczy i sztuczną inteligencję – graf. Huawei)

Global Connectivity Index 2019 to szósty raport chińskiej firmy na ten temat. Klasyfikuje on łącznie 79 krajów, uwzględniając inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne, a także dojrzałość tych rozwiązań na poszczególnych rynkach. Państwa ujęte w publikacji są podzielone na 3 grupy: faworytów, adaptujących i początkujących. Polska znalazła się w środku stawki, ale w gronie krajów, w których dzięki infrastrukturze ICT najbardziej wzrasta PKB. Huawei dostrzega także, że koncentrujemy się w tej chwili na cyfryzacji przemysłu.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór