Państwowy koncern energetyczny ulokował swoją główną siedzibę na wschodzie Polski. Decyzja w tej sprawie zapadła w kwietniu, teraz władze spółki zrealizowały przeprowadzkę. Ideą zmiany jest decentralizacja zarządzania oraz wsparcie dla lokalnych samorządów.
Media biznesowe taki ruch PGE zapowiadały już w lutym, sięgając do projektów uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia firmy. Autorzy dokumentów akcentowali, że przeniesienie siedziby spółki będzie sprzyjało niższym kosztom oraz sięganiu po specjalistów spoza Warszawy. Sądowy status PGE zmieniono w lipcu, rejestrując lubelski adres: ulica Kraśnicka 27. Teraz właśnie tam działa centrala Polskiej Grupy Energetycznej.
– W centrali PGE, która się mieści tutaj, pracuje 180 osób. Część osób pracuje formalnie w Lublinie, ale pracę świadczy w różnych miejscach w Polsce – tłumaczył podczas konferencji prasowej prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski. Parkiet.com podawał wcześniej, że w Lublinie będzie funkcjonowało biuro zarządu spółki, a władze i prezes w Warszawie, ze względu na kontakt z organami centralnymi.
Nie tylko PGE
Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, zaznacza, że w podobny sposób powinny też organizować swoją aktywność inne firmy:
– PGE Polska Grupa Energetyczna jako jedna z pierwszych firm dostrzegła ten potencjał i zdecydowała się na przeniesienie swojej siedziby do stolicy Lubelszczyzny. To ważny i przełomowy krok, który – mam nadzieję – będzie stanowił dobry przykład dla innych firm decydujących się na decentralizację zarządzania i przeniesienie części kompetencji do innych miast Polski – argumentuje wicepremier.
Poza Warszawą jest zarejestrowanych więcej państwowych przedsiębiorstw i instytucji. W Poznaniu swój główny adres ma Enea, Energa w Gdańsku, a Tauron w Katowicach. Przykładem idei deglomeracji jest także Platforma Przemysłu Przyszłości działająca w Radomiu.
PGE w liczbach
Ważnym aspektem przenosin Polskiej Grupy Energetycznej są podatki. Według Marszałka Województwa Lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego, do samorządowego budżetu trafi z tego tytułu rocznie około 100 milionów złotych w ramach podatku CIT. To ponad 8% całego budżetu województwa. PGE ma ponad 5 milionów klientów i produkuje prawie 40% prądu zużywanego w kraju.