Nasza gospodarka potrzebuje 200 tysięcy specjalistów od AI

  • Technologie zarówno stworzą, jak i usuną miejsca pracy, ale bilans będzie dodatni – na całym świecie powstanie 58 milionów nowych etatów.
  • W 2025 roku globalny rynek sztucznej inteligencji będzie wart ponad 190 miliardów dolarów.
  • Algorytmy AI trafią do użytku w 97% międzynarodowych przedsiębiorstw.
  • Zaglądamy do raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – „Monitoring trendów w innowacyjności”.
specjalistka AI

Globalny rynek AI w 2025 roku przekroczy wartość 190 miliardów dolarów przy rocznym średnim tempie wzrostu wynoszącym 36,6%. Ze sztucznej inteligencji skorzystają niemal wszystkie największe międzynarodowe firmy (97%), a inteligentne roboty znajdą się w co siódmym domu. Komercyjne badania nad AI do końca 2021 roku pochłoną 60 miliardów dolarów i pomogą podnieść produktywność biznesu o 40%, przyśpieszając procesy, zmniejszając liczbę błędów oraz angażując maszyny w wykonywanie trudnych i niebezpiecznych zadań.

Nowe technologie i miejsca pracy

AI, w przekonaniu autorów raportu, nie zastąpi całkowicie ludzi. Nowoczesne systemy sprawią, że do 2022 roku na całym świecie powstaną 133 miliony nowych miejsc pracy. Część z aktualnych etatów zniknie, jednak bilans będzie dodatni: wyniesie 58 milionów. Polska gospodarka w ciągu 5 lat potrzebuje pojawienia się 200 tysięcy specjalistów zajmujących się algorytmami sztucznej inteligencji.

(graf. Adobe Stock)

AI i robotyzacja przemysłu

Sztuczna inteligencja przede wszystkim przyda się firmom produkcyjnym. Dzięki algorytmom roboty w przyszłości, żeby wykonać zadanie, samodzielnie nauczą się współpracować. Niezbędne do tego obliczenia będą wykonywane w chmurze i lokalnych systemach. Według danych ABI research, do 2024 roku w przemyśle ma funkcjonować 15 milionów urządzeń z AI.

(100 najbardziej obiecujących startupów, które zajmują się sztuczną inteligencją – graf. CB Insights)

Autorzy raportu PARP przypomnieli listę 100 najciekawszych młodych firm zajmujących się rozwojem AI. Wśród nich jest 6 startupów przygotowujących systemy dla przemysłu. To m.in Kebotix – laboratorium, które opracowuje nowe materiały do zastosowania w robotyce, a także C3.ai – tworzące system do predictive maintenance i zarządzania energią.

Big data i AI konieczne w Przemyśle 4.0

Analityka big data i AI, według autorów dokumentu, odgrywają kluczową rolę w czwartej rewolucji przemysłowej. Sztuczną inteligencję podzielono, biorąc pod uwagę jej uniwersalność i funkcjonalność. W pierwszej klasyfikacji miejsce znalazły wąska i ogólna AI. Pierwsza zajmuje się tylko określonymi zadaniami lub problemami, druga (jeszcze nieistniejąca) jest określeniem dla systemów inteligentnych dysponujących kompleksową wiedzą o świecie. Podział funkcjonalności AI uwzględnia maszyny reaktywne, które nie mają pamięci i korzystają tylko z bieżących informacji oraz systemy o ograniczonej pamięci mogące podejmować decyzje na podstawie zapamiętanych informacji. Dwa kolejne rodzaje (jeszcze nie powstały) to AI zdolna do rozpoznawania ludzkich emocji i samoświadoma sztuczna inteligencja.

Raport PARP

W siódmej edycji raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości analizuje również problematykę obejmującą urządzenia ubieralne i plastik, choć często nieekologiczny – niezbędny dla wielu gałęzi gospodarki.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR