Przejdź do treści

Nasza gospodarka potrzebuje 200 tysięcy specjalistów od AI


  • Technologie zarówno stworzą, jak i usuną miejsca pracy, ale bilans będzie dodatni – na całym świecie powstanie 58 milionów nowych etatów.
  • W 2025 roku globalny rynek sztucznej inteligencji będzie wart ponad 190 miliardów dolarów.
  • Algorytmy AI trafią do użytku w 97% międzynarodowych przedsiębiorstw.
  • Zaglądamy do raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – „Monitoring trendów w innowacyjności”.

Globalny rynek AI w 2025 roku przekroczy wartość 190 miliardów dolarów przy rocznym średnim tempie wzrostu wynoszącym 36,6%. Ze sztucznej inteligencji skorzystają niemal wszystkie największe międzynarodowe firmy (97%), a inteligentne roboty znajdą się w co siódmym domu. Komercyjne badania nad AI do końca 2021 roku pochłoną 60 miliardów dolarów i pomogą podnieść produktywność biznesu o 40%, przyśpieszając procesy, zmniejszając liczbę błędów oraz angażując maszyny w wykonywanie trudnych i niebezpiecznych zadań.

Nowe technologie i miejsca pracy

AI, w przekonaniu autorów raportu, nie zastąpi całkowicie ludzi. Nowoczesne systemy sprawią, że do 2022 roku na całym świecie powstaną 133 miliony nowych miejsc pracy. Część z aktualnych etatów zniknie, jednak bilans będzie dodatni: wyniesie 58 milionów. Polska gospodarka w ciągu 5 lat potrzebuje pojawienia się 200 tysięcy specjalistów zajmujących się algorytmami sztucznej inteligencji.

AI i robotyzacja przemysłu

Sztuczna inteligencja przede wszystkim przyda się firmom produkcyjnym. Dzięki algorytmom roboty w przyszłości, żeby wykonać zadanie, samodzielnie nauczą się współpracować. Niezbędne do tego obliczenia będą wykonywane w chmurze i lokalnych systemach. Według danych ABI research, do 2024 roku w przemyśle ma funkcjonować 15 milionów urządzeń z AI.

Autorzy raportu PARP przypomnieli listę 100 najciekawszych młodych firm zajmujących się rozwojem AI. Wśród nich jest 6 startupów przygotowujących systemy dla przemysłu. To m.in Kebotix – laboratorium, które opracowuje nowe materiały do zastosowania w robotyce, a także C3.ai – tworzące system do predictive maintenance i zarządzania energią.

Big data i AI konieczne w Przemyśle 4.0

Analityka big data i AI, według autorów dokumentu, odgrywają kluczową rolę w czwartej rewolucji przemysłowej. Sztuczną inteligencję podzielono, biorąc pod uwagę jej uniwersalność i funkcjonalność. W pierwszej klasyfikacji miejsce znalazły wąska i ogólna AI. Pierwsza zajmuje się tylko określonymi zadaniami lub problemami, druga (jeszcze nieistniejąca) jest określeniem dla systemów inteligentnych dysponujących kompleksową wiedzą o świecie. Podział funkcjonalności AI uwzględnia maszyny reaktywne, które nie mają pamięci i korzystają tylko z bieżących informacji oraz systemy o ograniczonej pamięci mogące podejmować decyzje na podstawie zapamiętanych informacji. Dwa kolejne rodzaje (jeszcze nie powstały) to AI zdolna do rozpoznawania ludzkich emocji i samoświadoma sztuczna inteligencja.

Raport PARP

W siódmej edycji raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości analizuje również problematykę obejmującą urządzenia ubieralne i plastik, choć często nieekologiczny – niezbędny dla wielu gałęzi gospodarki.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na