Przejdź do treści

Polscy specjaliści pracują nad AI dla branży transportowej


  • Firma Inelo i Politechnika Gdańska chcą usprawnić zarządzanie flotą i ekologiczne pokonywanie tras.
  • Organizacje przygotowują algorytm przetwarzający zbierane dane w rekomendacje dotyczące jazdy.
  • Autorzy projektu dostali na badania i rozwój, które potrwają około 2 lat, grant w wysokości 7 mln złotych.
  • Sztuczna inteligencja, blockchain i internet rzeczy to, według raportu o transporcie przyszłości, najistotniejsze technologie wpływające na rozwój logistyki.

Firma Inelo produkuje oprogramowanie i elektronikę przeznaczone do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców. We współpracy z Politechniką Łódzką przedsiębiorstwo realizuje projekt badawczo-rozwojowy dotyczący wykorzystania sztucznej inteligencji w usprawnianiu transportu ciężarowego. Pierwszy etap inicjatywy obejmuje stworzenie algorytmu przetwarzającego dane z systemów telematycznych (odpowiedzialnych za zarządzanie ruchem drogowym i logistyką) i przygotowującego wytyczne dla ekonomicznej jazdy. W efekcie zakłady transportowe mają zmniejszyć zużycie paliwa o ok. 5-10%. Jak zaznacza Tomasz Biernat, Chief Technology Officer Intelo, automatyzacja pozwoli korzystać z energooszczędnego modelu także małym firmom, które teraz muszą w tym celu zatrudniać dodatkowych specjalistów analizujących dane.

AI oszacuje, kiedy kierowca dotrze do celu

Drugim elementem jest ulepszanie symulacji czasu przybycia do miejsca docelowego – projekt zakłada połączenie danych z systemów mapowych z informacjami o czasie pracy kierowców. W tym przypadku sztuczna inteligencja zwiększy dokładność szacowania terminu realizacji zleceń i efektywność floty, z kolei odbiorcy zaopatrzenia, mając precyzyjne informacje, będą mogli lepiej zarządzać magazynowanymi produktami i surowcami. Inelo z Politechniką Łódzką dostały od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 7 mln zł, organizacje chcą zakończyć prace nad systemem w 2022 roku.

Cyfryzacja transportu

Według twórców dokumentu „Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030”, zaawansowane technologie w zakresie oprogramowania i telematyki rozwiną przede wszystkim informatyzację procesów wewnętrznych i tworzenie platform sprzedaży usług. Pięć najważniejszych innowacji wyróżnionych w raporcie to zrobotyzowana automatyzacja eliminująca np. ręczne przygotowywanie dokumentacji, inteligentne systemy oparte na IoT służące do zarządzania pojazdami, zapobiegawcze remonty samochodów możliwe dzięki oczujnikowaniu, blockchain zwiększający przejrzystość kontraktów oraz sztuczna inteligencja. Opracowanie przygotowały: PwC i Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, we współpracy z Uberem, Santanderem i Paccar Financial.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na