Przejdź do treści

Podsumowujemy rozmowy o cyfryzacji w województwie śląskim


  • Katowice mogą być smart city m.in. dzięki istniejącej infrastrukturze i ośrodkom naukowym.
  • Późne włączenie się w transformację energetyczną pozwala uniknąć wdrażania niepewnych technologii.
  • W Polsce potrzeba 18 tysięcy specjalistów transformacji cyfrowej.
  • To oceny panelistów wydarzenia pt. „Innowacyjność, nowe technologie, branża energetyczna. Nowe szanse dla województwa śląskiego”.

Pierwsze doświadczenia z technologiami smart Katowice miały w 2010 roku – mówił Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. W jego ocenie miasto przeszło dużą transformację, podobnie jak instytut EMAG, historycznie związany z przemysłem ciężkim, a dziś zajmujący się rozwiązaniami ICT. Według Kozłowskiego, Katowice mają odpowiednią bazę w postaci uczelni czy centrów R&D, infrastruktury, a także ludzi potrzebnych do budowy smart city.

Późne rozpoczęcie zmian może skutkować niższymi kosztami

Zdaniem Mariusza Hetmańczyka, profesora Politechniki Śląskiej i eksperta Platformy Przemysłu Przyszłości, przystąpienie do transformacji energetycznej po latach od jej rozpoczęcia w innych krajach, ma swoje zalety:

Większość technologii wdrożonych na samym początku miała bardzo dużo wad wieku dziecięcego – potrzeba było wielu inwestycji, żeby te elementy poprawić. Dzięki temu mamy szansę uczenia się już na tych przetestowanych rozwiązaniach, pozbawionych początkowych wad. Jesteśmy o krok dalej, więc koszt przez nas poniesiony będzie niższy.

Zmiany kompetencji

W naszym kraju brakuje 18 tysięcy specjalistów z zakresu transformacji cyfrowej – liderów, których zadaniem jest prowadzenie zmian w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach – podkreślał Dawid Solak, członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości. Jak dodał, w związku z czwartą rewolucję przemysłową powstaną nowe stanowiska, które po przekwalifikowaniu obejmą m.in. osoby zatrudnione wcześniej w takich branżach, jak górnictwo, które jeszcze dwie dekady temu zatrudniało blisko 300 tysięcy osób.

O wydarzeniu

Podczas konferencji pt. „Innowacyjność, nowe technologie, branża energetyczna. Nowe szanse dla województwa śląskiego.” Jarosław Gowin, Wicepremier i Minister Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniał, że małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wsparcie w zakresie doradztwa czy wdrożeń od Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych, które Komisja Europejska wyłoni najprawdopodobniej we wrześniu. Spotkanie zorganizowały: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Platforma Przemysłu Przyszłości, Fundacja Instytut Wyszehradzki oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na