Przejdź do treści

Platforma do druku 3D dla producentów biżuterii


  • Figure 4 Jewelry ułatwia przygotowanie precyzyjnych i gładkich wydruków drobnych elementów.
  • Z pomocą zestawu jubilerzy wykonują zarówno prototypy, jak i formy odlewnicze.
  • Platforma wykorzystuje technologię DLP, która polega na utwardzaniu materiałów światłoczułych.

Na Figure 4 Jewerly składa się drukarka 3D, filament do drukowania form i oprogramowanie 3D Sprint. Urządzenie pracuje z szybkością 16 mm/h, a wysokość pojedynczej warstwy to 30 mikrometrów. Przestrzeń, na której powstaje wydruk, ma 12,5 x 7,0 x 19,6 cm. Filament – 4 JCAST-GRN 10 – jest lekkim materiałem (waży nieco ponad gram na centymetr sześcienny), a formy do pierścionków, broszek czy bransoletek, zrobione z jego użyciem, są gładkie i nie wymagają obróbki. Wykorzystuje się go także do przygotowywania modeli niezwiązanych z jubilerstwem, ale bardzo szczegółowych.

Producent dostarcza oprogramowanie 3D Sprint do projektowania, a także urządzenie Connect Service zbierające dane o drukarce i ułatwiające zdalną diagnostykę.

Technologia DLP

Sprzęt amerykańskiego producenta, 3D Systems, wykorzystuje technologię Digital Light Processing. DLP służy do utwardzania potopolimerów (materiałów światłoczułych) światłem projektora. Metodę stosuje się nie tylko w jubilerstwie, ale również w elektronice, medycynie i innych sektorach, w których istotne są drobne elementy produktu. Mankamentem DLP jest natomiast nieduża wytrzymałość mechaniczna wydruku (w porównaniu z innymi technologiami), jednak nie ma to znaczenia przy konstruowaniu prototypów i form odlewniczych.

Platforma Figure 4

Figure 4 Jewelry może funkcjonować jako samodzielna drukarka lub jako moduł większego systemu Figure 4. Firma przygotowała zestawy, składające się, oprócz drukarek, także z urządzeń do przetwarzania końcowego i jednostek kontrolujących cały proces druku. Szybsza produkcja wydruków 3D jest możliwa za sprawą rozwiązania Figure 4 Modular, w którym jeden kontroler może obsłużyć od jednej do dwudziestu trzech maszyn.

Wcześniej pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości o odkryciu naukowców dotyczącym wykorzystywania ultradźwięków w druku ze stopów metali. W innej publikacji omawialiśmy z kolei szeroko druk 3D w technologii FDM.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na