Platforma do druku 3D dla producentów biżuterii

  • Figure 4 Jewelry ułatwia przygotowanie precyzyjnych i gładkich wydruków drobnych elementów.
  • Z pomocą zestawu jubilerzy wykonują zarówno prototypy, jak i formy odlewnicze.
  • Platforma wykorzystuje technologię DLP, która polega na utwardzaniu materiałów światłoczułych.
szkic i biżuteria

Na Figure 4 Jewerly składa się drukarka 3D, filament do drukowania form i oprogramowanie 3D Sprint. Urządzenie pracuje z szybkością 16 mm/h, a wysokość pojedynczej warstwy to 30 mikrometrów. Przestrzeń, na której powstaje wydruk, ma 12,5 x 7,0 x 19,6 cm. Filament – 4 JCAST-GRN 10 – jest lekkim materiałem (waży nieco ponad gram na centymetr sześcienny), a formy do pierścionków, broszek czy bransoletek, zrobione z jego użyciem, są gładkie i nie wymagają obróbki. Wykorzystuje się go także do przygotowywania modeli niezwiązanych z jubilerstwem, ale bardzo szczegółowych.

Producent dostarcza oprogramowanie 3D Sprint do projektowania, a także urządzenie Connect Service zbierające dane o drukarce i ułatwiające zdalną diagnostykę.

filament 4 JCAST-GRN 10
(Formy dla biżuterii wykonane z filamentu 4 JCAST-GRN 10 – fot. 3D Systems)

Technologia DLP

Sprzęt amerykańskiego producenta, 3D Systems, wykorzystuje technologię Digital Light Processing. DLP służy do utwardzania potopolimerów (materiałów światłoczułych) światłem projektora. Metodę stosuje się nie tylko w jubilerstwie, ale również w elektronice, medycynie i innych sektorach, w których istotne są drobne elementy produktu. Mankamentem DLP jest natomiast nieduża wytrzymałość mechaniczna wydruku (w porównaniu z innymi technologiami), jednak nie ma to znaczenia przy konstruowaniu prototypów i form odlewniczych.

Platforma Figure 4

Figure 4 Jewelry może funkcjonować jako samodzielna drukarka lub jako moduł większego systemu Figure 4. Firma przygotowała zestawy, składające się, oprócz drukarek, także z urządzeń do przetwarzania końcowego i jednostek kontrolujących cały proces druku. Szybsza produkcja wydruków 3D jest możliwa za sprawą rozwiązania Figure 4 Modular, w którym jeden kontroler może obsłużyć od jednej do dwudziestu trzech maszyn.

Wcześniej pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości o odkryciu naukowców dotyczącym wykorzystywania ultradźwięków w druku ze stopów metali. W innej publikacji omawialiśmy z kolei szeroko druk 3D w technologii FDM.

5G ABB agile AI Amazon AR ASTOR automatyzacja big data blockchain cloud computing cyberbezpieczeństwo digital twin DIH dojrzałość cyfrowa drony druk 3D edge computing egzoszkielety energetyka fabryka przyszłości fotowoltaika Gartner GOZ HP human augmentation IBM ICT IIoT konkursy logistyka Microsoft ML motoryzacja MŚP PPP pracownicy 4.0 prawo Przemysł 4.0 R&D raporty roboty Siemens startupy VR