roboty przy taśmie produkcyjnej

Pieniądze na nowe technologie i ulga podatkowa na robotyzację

  • Przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju mówiła podczas webinarium o przygotowywanej uldze na automatyzację i robotyzację w zakładach przemysłowych. Jeśli chodzi o dostępne już instrumenty, do końca czerwca można składać wnioski w konkursie cyfryzacyjnym, o czym przypominała specjalistka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak zwykle na naszych internetowych spotkaniach, goście odpowiadali też na pytania uczestników.

Beata Lubos, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, przybliżała uzgadnianą w tej chwili z Ministerstwem Finansów ulgę podatkową:

To propozycja dla przedsiębiorstw przemysłowych zainteresowanych opracowywaniem i wdrażaniem nowych, zintegrowanych systemów obsługujących procesy, produkty i modele biznesowe. Rozwiązania objęte ulgą powinny umożliwiać komunikację ludzi z maszynami i zapewniać bezpieczeństwo użytkowników – tłumaczyła dr Lubos.

W projekcie jest definicja robota przemysłowego, jako programowalnej, wielozadaniowej, stacjonarnej lub mobilnej maszyny o wielu stopniach swobody. Koszty kwalifikowane mają objąć zakup fabrycznie nowych robotów i dodatkowych urządzeń potrzebnych im do realizacji swoich funkcji – np. czujników i pozycjonerów. Prawdopodobnie ulga będzie dotyczyła systemów zapewniających bezpieczeństwo, ułatwiających zdalne diagnozowanie oraz monitorowanie sprzętu, a także szkoleń pracowników.

Konkurs cyfryzacyjny

Drugi z gości Webinaru Przemysłu Przyszłości, Paulina Zadura-Lichota, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP opowiadała przedsiębiorcom m.in. o projekcie Inno_LAB skupionym na pilotażowych konkursach. Jednym z nich jest przedsięwzięcie związane z cyfryzacją, prelegentka zaznaczyła, że cel projektu to wyłonienie i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań. Agencja we wrześniu wyłoni 100 najlepszych pomysłów, a potem zamierza promować dobre praktyki konkretnych firm, do tej pory wnioski przysłało 106 przedsiębiorców. O konkursie, warunkach i dziedzinach pisaliśmy ostatnio w portalu.

Gdzie znaleźć informacje o dostępnych pieniądzach?

Piotr Kryjom z Platformy Przemysłu Przyszłości wspomniał o Nawigatorze Finansowym, narzędziu, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje o dotacjach, pożyczkach czy ulgach podatkowych na transformację cyfrową. W Nawigatorze można znaleźć m.in. szczegółowe wiadomości o omawianym w trakcie webinarium programie „Badania na rynek” czy o konkursie cyfryzacyjnym. Narzędzie umożliwia także konsultowanie wątpliwości z naszymi doradcami (przycisk „Masz pytanie?”).

(Zapis webinarium – oprac. PPP)

W piątek Paul Coyle

19 czerwca o 12:00 zapraszamy na kolejne eksperckie spotkanie, tym razem zajmiemy się tzw. przedsiębiorczym nastawieniem i jego wpływem na rozwój organizacji. Gościem webinarium będzie Paul Coyle, założyciel organizacji Entrepreneurial Mindset Network. Tu piszemy więcej o piątkowym wydarzeniu.