Pandemia zahamowała światowe wydatki na IoT, ale nie na długo

  • Zamiast prognozowanego na ten rok globalnego wzrostu wydatków na IoT na poziomie 14,9% – będzie 8,2%.
  • Mimo to okres do 2024 roku zakończy się ze skumulowanym rocznym wskaźnikiem wynoszącym 11,3%.
  • Internet rzeczy szybciej wprowadzają branże opieki zdrowotnej, edukacji i ubezpieczeń, a wolniej hotelarska, tzw. produkcji dyskretnej i transportu.
  • Jeśli chodzi o regiony świata, wydatki na IoT zwiększą się najbardziej na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie Środkowo-Wschodniej – czytamy w prognozie IDC.
sieć komunikacyjna

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa wpłynęły na poziom światowych zakupów urządzeń i systemów IoT – i zgodnie z danymi International Data Corporation, wydatki wzrosną w tym roku o 8,2%, osiągąjąc 742 mld dolarów (prognozy z listopada ubiegłego roku wskazywały 14,9%). Spowolnienie ma być jednak tymczasowe, firma doradcza szacuje, że dwucyfrowy wynik IoT osiągnie w 2021 roku. Tym samym skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w latach 2020-2024 powinien wynieść 11,3%.

Chociaż pandemia zmusiła wiele organizacji do wstrzymania części innowacyjnych wdrożeń internetu rzeczy, będzie on jednak kluczowym czynnikiem napędzającym powrót do wzrostu, a niektóre zastosowania pomogą użytkownikom końcowym w osiągnięciu nowego poziomu automatyzacji, hiperłączności i bycia zawsze zdalnie – tłumaczy Andrea Siviero, dyrektor ds. badań w IDC.

Smart Traffic
(graf. Getty Images)

Wydatki na IoT w poszczególnych sektorach

Najwolniejszy wzrost logicznie odnotują te branże, które bardzo ucierpiały przez epidemię koronawirusa: hotelarstwo i rozrywka – tu spowolnienie wynosi 10%. Zakupy związane z internetem rzeczy wyhamują też wśród producentów zajmujących się tzw. wytwarzaniem dyskretnym (wyrobami policzalnymi, np. samochodami), w przemyśle wydobywczym oraz transporcie – w wymienionych sektorach wzrost wyniesie od 4,3 do 5,7% w tym roku, mimo to CAGR w okresie objętym prognozą przekroczy 10%. Najwięcej na IoT wydadzą organizacje zajmujące się opieką zdrowotną, ubezpieczeniami i edukacją – odpowiednio: 14,5, 12,3 i 11,9%. Z kolei zakupy konsumentów wzrosną o 13,9%. Połowa ze wszystkich pieniędzy wydanych na rozwiązania z zakresu internetu rzeczy będzie przeznaczona na sprzęt i oprogramowanie, a 1/3 pochłoną usługi informatyczne i instalacyjne.

wydatki na iot
(Wydatki związane z IoT – graf. IDC)

Szybki wzrost w Europie Środkowo-Wschodniej

Według IDC „internet przedmiotów” będzie w najbliższym czasie rozwijał się równomiernie w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i w Chinach, czyli regionach odpowiedzialnych za 75% światowych wydatków na ten cel. Ale z upływem czasu dynamika wzrośnie w Państwie Środka, przez co okres prognozy Chiny zakończą z CAGR równym 13,4% (dla porównania w USA wskaźnik wyniesie 9, a na zachodzie Europy 11,4). Analitycy spodziewają się najszybszego rozkwitu IoT na Bliskim Wschodzie i w Afryce (19% średniorocznego wzrostu), w Europie Środkowo-Wschodniej (17,65), a także w Ameryce Łacińskiej (15,8).

przemysłowy internet rzeczy
(graf. Getty Images)

Przemysłowy internet rzeczy

Natomiast ośrodek badawczy Kenneth Research szacuje, że w 2023 roku rynek IIoT osiągnie wartość 751 mld dolarów (rosnąc średniorocznie o ok. 23,88%). Rozwój dziedziny będzie związany z większym wykorzystaniem chmur obliczeniowych i automatyzacją. Firma podzieliła wydatki na trzy kategorie: oprogramowanie, sprzęt i usługi. Urządzenia (czujniki, liczniki, kamery) zdobędą dominujący udział w wydatkach na IIoT, z kolei najszybciej wzrosną zakupy firm przemysłowych skoncentrowane na aplikacjach.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór