Przejdź do treści

Orlen produkuje w Czechach płynny węglowodór


Orlen Unipetrol w zakładzie w Litvinovie będzie wytwarzał rocznie do 26 tysięcy ton dicyklopentadienu. Związek chemiczny, nazywany w skrócie DCPD, jest wykorzystywany m.in. do budowy szkieletów samochodowych i podczas produkcji światłowodów. Uruchamiając w Czechach nową instalację, Polski Koncern Naftowy wszedł do czwórki największych producentów DCPD w Europie.

Konstrukcja z Litvinova kosztowała blisko 170 mln zł. Inwestycja jest istotna, ponieważ wytwarzanie dicyklopentadienu na europejskim rynku ma “zadyszkę”, a na świecie widać wysokie zapotrzebowanie na ten rodzaj węglowodoru. Eksperci spodziewają się w najbliższym czasie wzrostu popytu na DCPD o 26%. W Ameryce ma to być 40, a w Azji 60%. Produkt chemiczny wytwarzany przez Orlen Unipetrol powinien osiągać jakość w przedziale 80-94%.

Wsparcie Uniwersytetu z Pragi

Otrzymywanie dicyklopentadienu będzie możliwe dzięki technologii opracowanej przez naukowców spółki paliwowej i praskiego Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego. Rektor uczelni zaznacza, że współdziałanie obydwu organizacji ma dłuższą tradycję:

Jej początki sięgają lat 90. XX wieku. Wspólne badania i współpraca skupiają się na rozwoju technologii związanych z przerobem ropy naftowej oraz segmentem petrochemicznym. Dlatego opracowana przez naszych ekspertów technologia wyodrębniania DCPD jest doskonałym przykładem kooperacji nauki i biznesu – akcentuje Pavel Matějka.

Które branże czekają na DCPD?


Dicyklopentadien, użyty w materiałach polimerowych, jest stosowany np. przez przemysł motoryzacyjny do wytwarzania szkieletów aut. Branża budowlana potrzebuje go w przypadku wyrobów sanitarnych do kuchni i łazienek. Z kolei w elektrotechnice DCPD przydaje się podczas produkcji kabli światłowodowych. Na poziomie chemicznym dicyklopentadien (C10H12) ma strukturę podwojonego cyklopentadienu (C5H6). DCPD powstaje w procesie rafinacji (oczyszczania) i krakingu (rozkładu) ropy naftowej i oleju.

fot. główne orlenunipetrol.cz


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na