Opensource’owe aplikacje do edge computingu

  • Dzięki oprogramowaniu Fundacji Eclipse przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać AI, IIoT, a także sprawnie wykorzystywać autonomiczne roboty.
  • Otwartoźródłowość oprogramowania sprawia, że każdy ma szansę modyfikować je na potrzeby własnych procesów produkcyjnych.
  • Nad systemem pracuje zespół Edge Native powołany przez fundację.

Eclipse Foundation, która stoi za jednym z najpopularniejszych zintegrowanych środowisk programistycznych, założyła grupę roboczą piszącą oprogramowanie open source dla urządzeń typu edge. Zespół przygotuje stos aplikacji, który ma pomóc we wprowadzaniu do firm IIoT, AI i autonomicznych maszyn. Finalny cel Fundacji Eclipse to platforma zapewniająca komunikację w przedsiębiorstwie, zarówno w ramach sieci nowej generacji, jak i niskopasmowych połączeń. System będzie kładł nacisk na bezpieczeństwo danych przechowywanych na lokalnych urządzeniach, które nierzadko pracują w łatwo dostępnych miejscach.

Wśród założycieli grupy, poza Eclipse, są również takie firmy jak Adlink, Bosch, Edgeworx, Eurotech, Kynetics, Huawei, Intel i Siemens. Zespół Edge Native przygotuje również warstwy aplikacji, które każde przedsiębiorstwo będzie mogło dopasować do swoich potrzeb przez modyfikację lub uzupełnienie kodu programów. Grupa robocza nie zaczyna od zera – fundacja ma już na koncie ioFog, czyli platformę do edge computingu. ioFog ułatwia budowanie i uruchamianie aplikacji, może być instalowana na dowolnym sprzęcie z Linuxem.

(graf. Getty Images)

Mike Milinkovich, dyrektor Fundacji Eclipse, podkreśla, że edge computing w ostatnim czasie stał się dla przemysłu bardzo ważny. Zainteresowanie technologią napędzają m.in. sztuczna inteligencja i autonomiczne roboty. AI w firmowych systemach nierzadko wymaga przetwarzania ogromnej ilości danych, a własna infrastruktura zapewnia dużo większą przepustowość. Z kolei samodzielnie poruszające się maszyny do komunikacji wymagają możliwie najmniejszych opóźnień, które trudno osiągnąć przy rozwiązaniach chmurowych. Potwierdzają to badania ABI Research mówiące, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z edge computingu zamiast chmury. Również ośrodek Gartner dostrzegł potencjał „obliczeń brzegowych”, uznając je za jeden z kluczowych technologicznych trendów na 2020 rok. Po Nowym Roku napiszemy szerzej o edge computingu w problemowym artykule.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR