Przejdź do treści

Opensource’owe aplikacje do edge computingu


  • Dzięki oprogramowaniu Fundacji Eclipse przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać AI, IIoT, a także sprawnie wykorzystywać autonomiczne roboty.
  • Otwartoźródłowość oprogramowania sprawia, że każdy ma szansę modyfikować je na potrzeby własnych procesów produkcyjnych.
  • Nad systemem pracuje zespół Edge Native powołany przez fundację.

Eclipse Foundation, która stoi za jednym z najpopularniejszych zintegrowanych środowisk programistycznych, założyła grupę roboczą piszącą oprogramowanie open source dla urządzeń typu edge. Zespół przygotuje stos aplikacji, który ma pomóc we wprowadzaniu do firm IIoT, AI i autonomicznych maszyn. Finalny cel Fundacji Eclipse to platforma zapewniająca komunikację w przedsiębiorstwie, zarówno w ramach sieci nowej generacji, jak i niskopasmowych połączeń. System będzie kładł nacisk na bezpieczeństwo danych przechowywanych na lokalnych urządzeniach, które nierzadko pracują w łatwo dostępnych miejscach.

Wśród założycieli grupy, poza Eclipse, są również takie firmy jak Adlink, Bosch, Edgeworx, Eurotech, Kynetics, Huawei, Intel i Siemens. Zespół Edge Native przygotuje również warstwy aplikacji, które każde przedsiębiorstwo będzie mogło dopasować do swoich potrzeb przez modyfikację lub uzupełnienie kodu programów. Grupa robocza nie zaczyna od zera – fundacja ma już na koncie ioFog, czyli platformę do edge computingu. ioFog ułatwia budowanie i uruchamianie aplikacji, może być instalowana na dowolnym sprzęcie z Linuxem.

Mike Milinkovich, dyrektor Fundacji Eclipse, podkreśla, że edge computing w ostatnim czasie stał się dla przemysłu bardzo ważny. Zainteresowanie technologią napędzają m.in. sztuczna inteligencja i autonomiczne roboty. AI w firmowych systemach nierzadko wymaga przetwarzania ogromnej ilości danych, a własna infrastruktura zapewnia dużo większą przepustowość. Z kolei samodzielnie poruszające się maszyny do komunikacji wymagają możliwie najmniejszych opóźnień, które trudno osiągnąć przy rozwiązaniach chmurowych. Potwierdzają to badania ABI Research mówiące, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z edge computingu zamiast chmury. Również ośrodek Gartner dostrzegł potencjał „obliczeń brzegowych”, uznając je za jeden z kluczowych technologicznych trendów na 2020 rok. Po Nowym Roku napiszemy szerzej o edge computingu w problemowym artykule.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na