Przejdź do treści

Ochrona infrastruktury z pomocą sztucznej inteligencji


  • Najważniejszym elementom przedsiębiorstw zagrażają czynniki naturalne, awarie czy działalność ludzi.
  • Ponad połowa firm z branży energetycznej i gazowej mierzyła się z atakami cybernetycznymi.
  • W zabezpieczeniu kluczowych systemów może pomóc monitoring wspierany algorytmami artificial intelligence.
  • Przykłady rozwiązań podają specjaliści firmy Milestone w opracowaniu o ochronie najważniejszej infrastruktury.

Kluczowej infrastrukturze przedsiębiorstw i państw zagrażają czynniki naturalne, jak trzęsienia ziemi czy pożary, a także związane z działalnością człowieka – np. szpiegostwo gospodarcze i przestępstwa finansowe. Niebezpieczeństwo wiąże się również z wypadkami i kwestiami technicznymi. Jak podkreślają eksperci Milestone, każda z sytuacji wymaga podjęcia działań zarówno w dziedzinie fizycznego, jak i cyfrowego bezpieczeństwa obiektów. Technologiami wspierającymi ochronę są: detekcja termiczna, a także sztuczna inteligencja i automatyzacja.

Ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem

Przykładowe metody umożliwiające ochronę najważniejszych elementów infrastruktury, to kontrola dostępu, całodobowy monitoring wizyjny, zapory ogniowe, a także bezpieczne archiwizowanie i przetwarzanie danych. Ich stosowanie jest o tyle istotne, że w 2019 roku na całym świecie 56% firm z branży gazowej, wiatrowej, fotowoltaicznej i wodnej doświadczyło co najmniej jednego ataku cybernetycznego. Z kolei średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych we wszystkich sektorach wynosi 3,86 miliona dolarów – podkreślają specjaliści Milestone powołując się na raport „Cost of a Data Breach Report” IBM Security. Kwota przekracza przeciętne wartości w branży opieki zdrowotnej i energetycznej.

AI w ochronie zakładu

Analiza danych z monitoringu z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji pozwala poprawić, zarówno fizyczne, jak i cybernetyczne bezpieczeństwo – przekonują autorzy publikacji pt. „Ochrona infrastruktury krytycznej: jak mogą w niej pomóc zaawansowane rozwiązania wideo”. Dzięki AI zespołom monitorującym stan kluczowych systemów łatwiej jest zrozumieć wzorce zachowań w przedsiębiorstwie i wykrywać anomalie. Poza tym SI dzięki rozpoznawaniu twarzy może np. przydzielać dostępy poszczególnym osobom lub monitorować stan korzystania z odzieży ochronnej. Szczegółowe przypadki użycia nowej technologii w ochronie zakładu, przybliżają autorzy opracowania dostępnego w serwisie Milestone.

Monitoring wspierany algorytmami

Sztuczna inteligencja jest używana w systemie monitorującym przejazd kolejowy w pobliżu miasta Cheltenham w hrabstwie Gloucestershire. Algorytmy wykrywają i oceniają pod kątem ilościowym ruch pieszych, rowerzystów oraz samochodów. Raporty przygotowane na bazie analiz ułatwiają dostosowanie procedur bezpieczeństwa. Przekazanie uczeniu maszynowemu kwestii kontroli dostępu proponują np. polscy inżynierowie z zespołu RapidLab. Opracowane przez nich urządzenie potrzebuje mniej niż sekundy, żeby rozpoznać twarz. Rozwiązanie, zgodne z przepisami RODO, ponieważ przetwarza dane na brzegu, pozwala zastąpić np. tagi i czytniki RFID.


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na