Nowy test na koronawirusa daje wynik w ciągu 2,5 godziny

  • Z metody można korzystać bezpośrednio w punktach medycznych, co dodatkowo przyśpiesza początek leczenia zakażonych osób.
  • Boschowi i Randox Laboratories opracowanie testu zajęło 6 tygodni, firmy mówią o 95% skuteczności procedury.
  • Metoda jest już dostępna m.in. w Niemczech.

Niemiecko-brytyjski test wykrywa zakażenie koronawirusem w czasie krótszym niż 2,5 godziny od momentu pobrania próbki do uzyskania wyniku. Można go przeprowadzić bezpośrednio w miejscu leczenia, co eliminuje transport materiału do laboratorium, oszczędza czas i ułatwia szybką izolację chorych. Metoda jest jednym z pierwszych w całości zautomatyzowanych testów molekularnych i pozwala zbadać jedną próbkę zarówno na obecność SARS-CoV-2, jak i wirusów grypy typu A i B.

Nasz test umożliwia diagnozę różnicową, która oszczędza czas lekarzy potrzebny na dalsze badania – wyjaśnia prezes Bosch Healthcare Solutions, Marc Meier. – W ten sposób pacjenci mogą szybciej rozpocząć leczenie.

Bez specjalnych szkoleń

Opracowanie rozwiązania zajęło firmom 6 tygodni, skuteczność ma wynosić 95 procent. Metoda od kwietnia jest używana w Niemczech i innych krajach Europy. Procedurę wykonuje się na urządzeniu Vivalytic. W kartridżu z odczynnikami umieszcza się pobraną od pacjenta próbkę, następnie element jest wsuwany do aparatu. Bosch zapewnia, że jego urządzenie mogą obsługiwać nawet osoby, które nie zostały specjalnie przeszkolone. Jeden aparat bada w ciągu doby 10 próbek.

Na czym polega test laboratoryjny?

Proces diagnostyczny w laboratoriach trwa zwykle od kilku do 18 godzin. Wirus trzeba dezaktywować, a następnie wyizolować z niego kwas rybonukleinowy. Następnie laboranci przygotowują mieszaninę reakcyjną, w której skład wchodzi badana próbka. Tę umieszcza się w termocyklerze, czyli aparacie, który zapewnia odpowiednie warunki dla reakcji łańcuchowej polimerazy (powielania łańcuchów kwasu nukleinowego). Poszczególne etapy reakcji wymagają utrzymywania właściwej temperatury.

laborantki
(fot. Adobe Stock)

Test koronawirusowy w 10 minut

Prace nad metodami, które umożliwiałyby szybsze testy, cały czas są prowadzone. W Polsce robi to m.in. BioMaxima, wprowadzając do sprzedaży produkt sprawdzający obecność przeciwciał. W tym przypadku wynik poznajemy po 10 minutach i jest to skuteczniejsze od samego pomiaru temperatury. Jednak, jak podkreśla prezes firmy z Lublina, Łukasz Urban, standardowe badania genetyczne dają dużo dokładniejsze wyniki.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór