Przejdź do treści

Naukowcy z Peking University testują nowe sposoby identyfikacji otoczenia przez roboty mobilne


Roboty mobilne do profesjonalnego użytku wciąż mają pewne ograniczenia, które niejednokrotnie utrudniają współpracę maszyn i ludzi we wspólnym, dynamicznym otoczeniu. Mimo wyposażania robotów mobilnych w różnego rodzaju czujniki, wciąż aktualny jest problem braku możliwości przewidzenia kolizji, w której ruchomy obiekt (lub postać) wyłania się nagle zza jakiejś przeszkody.

Co więcej, wyposażenie autonomicznych robotów mobilnych nie tylko w czujniki, systemy wizyjne, ale też oprogramowanie pozwalające na bieżąco odbierać i przetwarzać dane powoduje, iż roboty mobilne zużywają stosunkowo dużo energii, wymagając częstego ładowania. Wszystkie wymienione problemy, z którymi zmagają się użytkownicy robotów mobilnych w przemyśle, stały się przedmiotem badań zespołu naukowców z Peking University.

Inteligentna robotyka mobilna

Aby umożliwić eliminację wymienionych problemów, naukowcy opracowali całkiem nową koncepcję, w której to centralna jednostka sterująca pracą wszystkich robotów, (tzw. „mózg”) nie tylko zarządza pracą robotów, ale też monitoruje cały wyznaczony obszar, dzięki emisji fal elektromagnetycznych. Przetwarzanie danych odbywa się centralnie, co pozwala ograniczyć zakres zużycia energii. Mikrofale przenikają przez przeszkody i pozwalają na sprawną identyfikację człowieka w skomplikowanym i dynamicznym otoczeniu. Co więcej, system sprawdza się również w rozpoznawaniu konkretnej postury ludzkiej. Wyniki badań naukowców z Peking University pokazały, że jednostka sterująca jest w stanie rozpoznawać na podstawie danych pozyskanych z fal elektromagnetycznych, czy dana osoba potrzebuje pomocy. Możliwe jest wtedy uruchomienie odpowiedniej reakcji na określoną pozycję człowieka (np. przyniesienie leków przez robota).

Tam, gdzie potrzebna jest interakcja z człowiekiem

Naukowcy podkreślają, iż konieczne są dalsze badania nad systemami sterowania ruchem mobilnych robotów. Inteligentne roboty mobilne mogą stanowić nieocenioną pomoc w fabrykach, medycynie oraz opiece domowej. Jednak postęp tej technologii ma być możliwy na pełną skalę dopiero w kontekście rozwoju sieci 6G w ciągu najbliższej dekady. Robotyzacja posiada wiele wyzwań, nie tylko w zakresie identyfikacji otoczenia, efektywności energetycznej, ale też prędkości przesyłu danych dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Autonomiczne roboty mobilne istotnym trendem rozwojowym

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci popularność robotów rośnie w dynamiczny sposób. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR – International Federation of Robotics) w 2021 r. zainstalowano ponad 517 tys. nowych robotów przemysłowych, co oznacza wzrost o 31% w stosunku do roku poprzedniego. Według raportu Collaborative Robot Market, wykonanego przez firmę MarketsandMarkets, wartość globalnego rynku robotów współpracujących wyniesie 6,8 mld USD w 2029 r.: (link)

Artykuł naukowców z Peking University: link


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na