Pożyczki w regionach

  • Pieniądze na inwestycje, środki obrotowe oraz działania startupów w regionach.

W ramach szerokiej oferty regionalnych funduszy pożyczkowych kontrolowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) działają 33 fundusze pożyczkowe, które mogą potencjalnie służyć finansowaniu transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji przemysłu 4.0. Należy zwrócić uwagę, że cel udzielanych pożyczek w poszczególnych województwach różni się i nie stanowi jednolitej oferty. Zgodnie z założeniami zakres udzielanych pożyczek miał być dostosowany do profilu gospodarczego regionu i potrzeb przedsiębiorstw działających na jego terenie. Zazwyczaj w każdym z województw funkcjonują co najmniej 2 sprofilowane fundusze, które są przeznaczone dla przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju i firm z kilkuletnim doświadczeniem rynkowym. Udzielane pożyczki mogą być przeznaczone na: rozwój i inwestycje, wdrożenia wyników B+R lub zmianę modeli biznesowych.

Warunki udzielanych pożyczek są bardzo konkurencyjne w stosunku do oferowanych przez banki komercyjne. Często koszt uzyskania kapitału, preferencyjne oprocentowanie, czy długość okresu udzielenia pożyczek jest bardziej korzystny niż w innych instytucjach finansowych.

Zestawienie funduszy pożyczkowych finansowanych ze środków unijnych realizowanych pod egidą BGK:

Oferta regionalnych funduszy pożyczkowych jest kierowana głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach mogą z nich korzystać także startupy. Konkurencyjne warunki udzielenia pożyczki oferowane przez poszczególne fundusze pożyczkowe sprawiają, że mogą się one stać realną alternatywą do instrumentów dotacyjnych, zwłaszcza w kontekście pełnego wykorzystania środków UE na lata 2014-2020 r. oraz faktycznego kosztu uzyskania kapitału.

, , , , , , , , , ,