Przejdź do treści

Naukowcy z Monachium na czele rewolucji kwantowej


Na całym świecie trwają intensywne prace nad rozwojem komputerów kwantowych, a ważnym ośrodkiem badawczym w tym zakresie jest Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM). Niemieccy naukowcy łączą siły w ramach powołanego Centrum obliczeń i technologii kwantowych: Munich Quantum Valley, aby wykorzystać fizykę i mechanikę kwantową do opracowania systemów komputerowych o niespotykanej dotąd wydajności.

Komputery kwantowe, dzięki niewyobrażalnej mocy obliczeniowej będą w przyszłości wykonywać zadania, które przekraczają możliwości dzisiejszych, nawet najbardziej wydajnych superkomputerów. Rozwój komputerów kwantowych ma potencjał do wywołania jeszcze większych i bardziej znaczących zmian niż rozwój sztucznej inteligencji, jaki obserwujemy w ostatnich latach. Technologie kwantowe mogą wkrótce stać się kluczowym czynnikiem rozwoju społeczeństw i gospodarek na całym świecie.

Możliwości wykorzystania komputerów kwantowych

Kwantowe komputery przyszłości muszą być jednak zaprojektowane od podstaw. Ponieważ systemy kwantowe nie działają w taki sam sposób jak układy scalone, konieczne jest budowanie nie tylko nowego sprzętu, ale również oprogramowania oraz dostosowanie rozwiązań software’owych do określonych, zaawansowanych przypadków, jakie będą rozwiązywały urządzenia. Obszary, w których komputery kwantowe z pewnością znajdą zastosowanie to badania naukowe, medycyna oraz przemysł zbrojeniowy. Rozwojem technologii kwantowych są również zainteresowane największe światowe firmy technologiczne, takie jak IBM, Amazon Google, Microsoft.

Biznes czeka na rewolucję kwantową

Rozwiązywanie złożonych problemów wymaga przygotowania odpowiedniego oprogramowania, które uwzględniałoby potrzeby docelowych odbiorców technologii. Stanowi to obecnie duże wyzwanie dla naukowców z TUM. Ich obecność w międzynarodowej inicjatywie, jaką jest Centrum obliczeń i technologii kwantowych (ang. Munich Quantum Valley) zapewnia kompleksowe spojrzenie na proces rozwoju technologii. W najbliższych latach okaże się, czy Centrum będzie rozwijać się na miarę amerykańskiej Doliny Krzemowej, przekształcając Monachium w europejską stolicę innowacji.

Więcej na temat prac naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium: link


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na