Przejdź do treści

Naukowcy opracowali polimer wytrzymalszy i lżejszy od stali


  • Materiał, nazwany 2-DPA1, znajdzie zastosowanie np. w branży budowlanej lub jako osłona metalowych elementów.
  • Parametry wytrzymałościowe zostały osiągnięte dzięki procesowi 2-wymiarowej polimeryzacji.
  • Metoda, wykorzystująca melaminę w budowie monomerów, została zgłoszona do opatentowania.

Inżynierowie Massachusetts Institute of Technology opracowali nowy materiał – 2-wymiarowy polimer, który można wykorzystać np. jako warstwę zewnętrzną urządzeń elektronicznych lub części samochodowych. Jeden z autorów badań, prof. Michael Strano, zaznacza, że tworzywo sprawdzi się również w budowie mostów lub innych konstrukcji. Szerokie zastosowanie umożliwiają właściwości polimeru – okazało się, że żeby go odkształcić, trzeba użyć 4-6 razy więcej siły niż w przypadku szkła pancernego. Z kolei granica plastyczności tworzywa, czyli wartość naprężenia prowadzącego do nieodwracalnych deformacji, jest 2 razy większa od stali, a jego gęstość to 1/6 stali. Dodatkowo 2-DPA1 nie przepuszcza gazów, co zdaniem Strano, pozwala wykorzystać go jako osłonę elementów metalowych.

2-wymiary

Proces polimeryzacji, użyty do wytworzenia materiału, jest przedmiotem dwóch patentów badaczy z MIT. Zastosowana metoda sprawiła, że substancje rozrastają się w dwóch wymiarach, a nie tylko w jednym jak w przypadku typowej konstrukcji polimerów, ponadto wyeliminowała ryzyko obrotu monomerów w górę lub w dół. Zamiast tworzyć cząsteczki podobne do spaghetti, możemy budować molekularną płaszczyznę podobną do arkusza, w której cząsteczki zaczepiają się o siebie w dwóch wymiarach. Ten mechanizm zachodzi spontanicznie w roztworze, a po zsyntetyzowaniu materiału, możemy łatwo wytwarzać cienkie warstwy, które są niezwykle wytrzymałe – podkreśla Strano.

Badanie właściwości materiałów lekkich

Prace nad lekkimi tworzywami wykorzystywanymi w wytwórstwie są prowadzone m.in. opolskim Centrum Projektowym Zaawansowanych Technologii Lekkich. Ośrodek korzysta m.in. z nowych laboratoriów – wirtualnego prototypowania, oceny materiałów i struktur oraz ocen środowiskowych. Wyposażenie, obejmujące komory starzeniowe czy klimatyczne, umożliwia badanie lekkich materiałów przeznaczonych dla branży lotniczej i motoryzacyjnej. Aparatura sprawia, że badania trwające zwykle 30 lat, można skrócić do kilku dni.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na