Przejdź do treści

NASK i GIG opracują rozwiązania z zakresu cyfryzacji i bezpieczeństwa sieci


  • Kooperacja obejmie certyfikację oraz analizę predykcyjną.
  • Organizacje utworzą ośrodek szkoleniowy dla ekspertów cyberbezpieczeństwa oraz data center.
  • Usługi instytucji posłużą przemysłowi wybodbywczemu oraz jednostkom samorządu terytorialnego na Śląsku.

Państwowy instytut badawczy NASK rozpoczął współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa. Organizacje skupią się na cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji przemysłu wydobywczego, a także województwa śląskiego. Z rozwijanych wspólnie usług, obejmujących przede wszystkim ochronę automatyki przemysłowej, systemów teleinformatycznych i urządzeń internetu rzeczy, skorzystają jednostki samorządu terytorialnego, firmy oraz instytucje naukowe. NASK i GIG planują również utworzenie ośrodka szkoleniowego dla specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Certyfikacja, AI i data center

Dyrektor NASK ds. Naukowych, Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, podkreśla, że kolejnym obszarem kooperacji instytucji będzie certyfikacja rozwiązań, m.in. w laboratoriach GIG-u przeznaczonych do badania zgodności systemów z różnymi normami. Z kolei dyrektor GIG-u, Stanisław Prusek, zaznacza, że ważnym elementem współpracy będzie wykorzystanie metod sztucznej inteligencji i big data do analizy predykcyjnej zagrożeń mogących wystąpić zarówno w kopalniach, jak i miastach. Organizacje utworzą także centrum danych w Mikołowie, na terenie Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Nowo powstały ośrodek będzie monitorował efekty działań w zakresie transformacji cyfrowej regionu, a szczególnie zakładów górniczych.

Kopalnie doświadczalne

KD „Barbara” od 1945 roku jest częścią infrastruktury naukowo-badawczej Głównego Instytutu Górnictwa. Na miejscu są prowadzone badania dotyczące wybuchów pyłów i gazów, a także testy maszyn i urządzeń przeznaczonych do działania w strefach zagrożenia wybuchem. Innym przykładem doświadczalnej kopalni jest zakład firmy Sandvik działający w finlandzkim mieście Tampere. Na miejscu sprawdza się m.in. autonomiczne maszyny górnicze, a także działanie prywatnej sieci 5G.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na