Narzędzia FPPP – Test AIMIND dla MŚP

Wśród zestawu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości zostały wyodrębnione cztery działy odpowiadające jednemu z etapów procesu transformacji cyfrowej – diagnozapomysłykompetencje oraz finansowanie. Taki podział ma na celu ułatwienie wyboru narzędzia najlepiej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.

W ofercie narzędzi FPPP znajdują się aplikacje przeznaczone do diagnozy organizacji, których wykorzystanie pozwala na uzyskanie aktualnego obrazu stanu przedsiębiorstwa w celu projektowania kolejnych działań prowadzących do jego rozwoju poprzez samoocenę indywidualną i zbiorową. 

Test AIMIND – AI Maturity Index jest najnowszym narzędziem wśród aplikacji oferowanych przez FPPP w celu przeprowadzania diagnozy indywidualnej. Badanie jest częścią portalu AI4MSP oferującego również przykłady wdrożeń AI oraz wyszukiwarkę zaufanych dostawców rozwiązań AI.

AIMIND są to ramy oceny skoncentrowane na przemyśle, pozwalające na wykrywanie i określanie czynników krytycznych dla sukcesu wdrożenia AI w organizacji. Narzędzie zostało opracowane przez Komitet MŚP w ramach grupy roboczej ds. innowacji i komercjalizacji GPAI.

Przeprowadzenie testu AIMIND pozwala przedsiębiorcom i organizacjom na:

  • ocenę gotowości do wdrożenia rozwiązań AI,
  • identyfikację luki pomiędzy obecnym a pożądanym stanem firmy, 
  • zrozumienie jakie podejście potrzebne jest do przyjęcia AI,
  • podjęcia konkretnych kroków w celu zwiększenia gotowości do wdrożenia i wykorzystania AI,
  • przekształcenie abstrakcyjnych koncepcji w konkretne działania, co może wspomóc organizacje w szybszym wdrażaniu AI.

Badanie ma formę ankiety, zawierającej 12 pytań dotyczących tzw. ścieżek, podzielonych na 5 obszarów badawczych, tzw. filarów. Należą do nich:

  • Gotowość organizacyjna

5 pytań dotyczących poziomu wewnętrznych możliwości i gotowości organizacji do wdrożenia AI pod względem: umiejętności posługiwania się AI, talentów, akceptacji AI przez pracowników, a także wsparcia przez kadrę zarządzającą oraz kultury eksperymentowania.

  • Gotowość w zakresie etyki i zarządzania

2 pytania dotyczące etycznego i odpowiedzialnego zarządzania AI i kontroli ryzyka AI.

  • Gotowość do tworzenia wartości biznesowej

Pytanie sprawdzające, czy organizacja zidentyfikowała odpowiednie przypadki użycia sztucznej inteligencji i oceniła ich propozycje wartości.

  • Gotowość danych

2 pytania dotyczące mechanizmów zapewniających odpowiednią jakość danych, w tym posiadanie przez organizację tzw. jednego źródła prawdy lub spójnego formatu danych.

  • Gotowość infrastruktury

2 pytania oceniające stan infrastruktury posiadanej przez organizację w zakresie wykorzystania uczenia maszynowego oraz przechowywania danych.

Wynik przeprowadzonego testu AIMIND pozwala na przyporządkowanie organizacji do jednego z 4 poziomów zaawansowania do wdrażania rozwiązań AI:

  • Firma niezaawansowana

Mogła słyszeć o sztucznej inteligencji, ale nie jest świadoma jej zastosowań.

  • Firma średniozaawansowana

Posiada pewne doświadczenie w wykorzystaniu rozwiązań AI i potrafi zidentyfikować przypadki ich użycia.

  • Firma zaawansowana

Posiada możliwości integracji wstępnie wytrenowanego modelu AI z produktami lub procesami biznesowymi.

  • Firma bardzo zaawansowana

Jest zdolna do opracowywania niestandardowych rozwiązań AI dostosowanych do konkretnych potrzeb biznesowych.

Jak organizacja może podejść do wykorzystania wyników uzyskanych w ramach przeprowadzonego testu AIMIND?

  • Określić, czy obecne możliwości do wdrożenia AI są zgodne z ogólnymi celami organizacji – ustalenie, które z dostępnych rozwiązań AI mogą stanowić przewagę konkurencyjną firmy i czy ich wykorzystanie spełnia określony cel w organizacji.
  • Określić, na którym z 4 wymienionych poziomów do wdrażania AI powinna znajdować się organizacja – poziom zaawansowania powinien być dostosowany do wdrażanych i wykorzystywanych rozwiązań. Nie każda firma musi działać na poziomie bardzo zaawansowanym, jeśli nie jest to zgodne z jej celami i potrzebami.
  • Zidentyfikować najsłabszy aspekt dotyczący wdrażania i wykorzystywania AI w przedsiębiorstwie – wyniki testu pozwalają na określenie i nadanie priorytetu najniżej ocenionemu z wymienionych powyżej obszarów (filarów), dzięki czemu działania firmy mają określony kierunek.

Czy chcielibyście dowiedzieć się więcej zarówno o narzędziu, jak i o samej sztucznej inteligencji?

Więcej informacji na temat wdrażania rozwiązań AI w MŚP można znaleźć na portalu AI4MSP administrowanym przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości. Zapraszamy do zapoznania się dostępnymi na stronie testami, przykładami wdrożeń oraz wyszukiwarką dostawców rozwiązań AI.