Na Dolnym Śląsku powstanie mała elektrownia jądrowa

Small Modular Reactor będzie miał moc 200 megawatów. W skład inwestycji na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wejdzie 10 małych reaktorów. Zeroemisyjna elektrownia wyprodukuje energię dla firm działających w ramach LSSE.

Legnicka Strefa podpisała porozumienie ze spółkami DB Energy i Last Energy dotyczące budowy 200 MW obiektu typu SMR, który ma produkować prąd dla najemców LSSE przez 24 lata. DB Energy to spółka z Wrocławia, specjalizująca się w doskonaleniu efektywności energetycznej. Dostawcą technologii będzie amerykańskie Last Energy, które przeprowadzi proces inwestycyjny – od koncepcji, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis, utrzymanie, produkcję energii, po utylizację paliwa oraz instalacji. Rolą polskiej firmy jest integracja infrastruktury elektrowni i klientów.

Bezpieczeństwo energetyczne przemysłu

Prezes Last Energy Polska, Damian Jamroz, zaznacza, że Polska stanowi jeden z pierwszych krajów, w których przedsiębiorstwo będzie wprowadzało technologię SMR:

Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła swoje zainteresowanie naszą technologią, a także chęć podpisania długoterminowego kontraktu na odbiór wyprodukowanej energii. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych. Rozwijana współpraca ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla polskiego przemysłu i społeczeństwa – przekonuje Jamroz w oficjalnym komunikacie spółki do sprawy. Wiceprezes DB Energy, Dominik Brach dodaje:

Inwestycja zapewni przedsiębiorcom ze Strefy zeroemisyjne i stabilne źródło energii. Małe elektrownie jądrowe, w szczególności te produkowane przez naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych przedsiębiorstw w ich drodze do zeroemisyjności.

Technologia SMR w LSSE

Przygotowania do budowy małych modułowych reaktorów jądrowych trwają w Polsce od kilku lat. Poza projektem realizowanym w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przedsięwzięcia w tym zakresie przygotowują też GE Hitachi Nuclear Power, Synthos Green Energy, Orlen, ZE PAK, NuScale Power, KGHM i Tauron. Na świecie w toku jest ponad 70 projektów związanych z SMR. Do głównych walorów technologii należy niższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Small Modular Reactors są też mniej szkodliwe dla środowiska. Wprowadzenie w elektrowni zasad gospodarki obiegu zamkniętego pozwala ograniczyć o kilkaset razy skalę produkcji odpadów nuklearnych.