Przejdź do treści

Maszyna przemysłowa, która przewiezie nawet ćwierć tony


  • Omron LD-250 to maszyna ze wzmocnioną obudową, poruszająca się z szybkością 1,2 m/s.
  • Robot łączy się z siecią Wi-Fi przedsiębiorstwa, a jego działania można kontrolować za pomocą oprogramowania do zarządzania jednym urządzeniem lub całą flotą.
  • LD-250 współpracuje z innymi maszynami mobilnymi, a także cobotami tej samej marki.

Firma Omron powiększyła serię LD o nową mobilną maszynę przemysłową. LD-250 jest urządzeniem przewożącym ładunki o maksymalnej masie 250 kilogramów. Kiedy zamontuje się na nim metalowy stelaż z półkami, może transportować kilka, a nawet kilkanaście przedmiotów w tym samym czasie. Akumulator pozwala na 14 godzin pracy, w ciągu każdej z nich robot przejedzie 4,32 km. W budowie nowego modelu Omron wykorzystał mocniejsze metalowe powłoki, więc przypadkowe uderzenia nie spowodują uszkodzeń mechanizmów.

Komunikacja z maszyną odbywa się za pomocą sieci Wi-Fi. Podobnie jak innymi urządzeniami tej serii, zarządza się nim przez Mobile Planner. To aplikacja, w której można zmieniać ustawienia, tworzyć i edytować mapy pomieszczeń i zlecać robotom wykonywanie zadań. LD-250 umie samodzielnie ustalić plan wnętrza, kiedy zacznie się po nim poruszać, ale operator może w tym pomóc, jeśli podłączy do robota kontroler i przejdzie z nim całą powierzchnię. Po zmapowaniu wszystkich miejsc w programie nie trzeba wyznaczać trasy, wystarczy jedynie wskazać cele przemieszczania się maszyny.

Robotem można zawiadywać też w programie Fleet Manager, który umożliwia monitorowanie i koordynowanie pracy stu urządzeń Omron. Gdy ścieżki maszyn się przecinają, software w czasie rzeczywistym reaguje i zmienia trasę jednego z nich, nie doprowadzając do kolizji. Przypisuje też zadania robotom, biorąc pod uwagę ich położenie i dostępność. Z jego pomocą ustala się także zasady współpracy maszyn przemysłowych, z których jedna może np. dostarczać produkty na taśmę, natomiast druga zabierać i przewozić je do punktów docelowych. Menadżer floty cały czas nadzoruje stan naładowania akumulatorów i pilnuje, żeby nie ustawiały się w kolejkach do stacji dokujących.

LD-250 współdziała także z cobotami Omrona z serii TM, nową maszynę można z nimi zintegrować. Urządzenia japońskiej marki pracują m.in. w Gigafactory Tesli, o której pisaliśmy przy okazji informacji o planach budowy fabryki w Niemczech.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na