Maszyna przemysłowa, która przewiezie nawet ćwierć tony

  • Omron LD-250 to maszyna ze wzmocnioną obudową, poruszająca się z szybkością 1,2 m/s.
  • Robot łączy się z siecią Wi-Fi przedsiębiorstwa, a jego działania można kontrolować za pomocą oprogramowania do zarządzania jednym urządzeniem lub całą flotą.
  • LD-250 współpracuje z innymi maszynami mobilnymi, a także cobotami tej samej marki.

Firma Omron powiększyła serię LD o nową mobilną maszynę przemysłową. LD-250 jest urządzeniem przewożącym ładunki o maksymalnej masie 250 kilogramów. Kiedy zamontuje się na nim metalowy stelaż z półkami, może transportować kilka, a nawet kilkanaście przedmiotów w tym samym czasie. Akumulator pozwala na 14 godzin pracy, w ciągu każdej z nich robot przejedzie 4,32 km. W budowie nowego modelu Omron wykorzystał mocniejsze metalowe powłoki, więc przypadkowe uderzenia nie spowodują uszkodzeń mechanizmów.

Komunikacja z maszyną odbywa się za pomocą sieci Wi-Fi. Podobnie jak innymi urządzeniami tej serii, zarządza się nim przez Mobile Planner. To aplikacja, w której można zmieniać ustawienia, tworzyć i edytować mapy pomieszczeń i zlecać robotom wykonywanie zadań. LD-250 umie samodzielnie ustalić plan wnętrza, kiedy zacznie się po nim poruszać, ale operator może w tym pomóc, jeśli podłączy do robota kontroler i przejdzie z nim całą powierzchnię. Po zmapowaniu wszystkich miejsc w programie nie trzeba wyznaczać trasy, wystarczy jedynie wskazać cele przemieszczania się maszyny.

(Autonomiczny przejazd LD-250 jest możliwy dzięki czujnikom – fot. Omron)

Robotem można zawiadywać też w programie Fleet Manager, który umożliwia monitorowanie i koordynowanie pracy stu urządzeń Omron. Gdy ścieżki maszyn się przecinają, software w czasie rzeczywistym reaguje i zmienia trasę jednego z nich, nie doprowadzając do kolizji. Przypisuje też zadania robotom, biorąc pod uwagę ich położenie i dostępność. Z jego pomocą ustala się także zasady współpracy maszyn przemysłowych, z których jedna może np. dostarczać produkty na taśmę, natomiast druga zabierać i przewozić je do punktów docelowych. Menadżer floty cały czas nadzoruje stan naładowania akumulatorów i pilnuje, żeby nie ustawiały się w kolejkach do stacji dokujących.

LD-250 współdziała także z cobotami Omrona z serii TM, nową maszynę można z nimi zintegrować. Urządzenia japońskiej marki pracują m.in. w Gigafactory Tesli, o której pisaliśmy przy okazji informacji o planach budowy fabryki w Niemczech.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór