Lumel przenosi się do „Spalonego Lasu” i planuje 24-godzinną produkcję

  • Firma specjalizująca się w automatyce przemysłowej wybudowała nowy zakład z siedzibą i centrum sportowym w zielonogórskiej Strefie Aktywności Gospodarczej „Spalony Las”.
  • Zakład został zaprojektowany pod kątem oszczędzania prądu i zabezpieczania produkowanych podzespołów przed uszkodzeniami elektrostatycznymi.
  • Przedsiębiorstwo myśli teraz o wytwarzaniu falowników solarnych i magazynów energii odnawialnej oraz o funkcjonowaniu 24 godziny na dobę.
lumel

Lumel produkuje urządzenia automatyki przemysłowej używane do mierzenia, przetwarzania i wizualizacji procesów. Firma zakończyła budowę zakładu w zielonogórskiej Strefie Aktywności Gospodarczej „Spalony Las” i przeprowadziła się tam z poprzedniej siedziby. Poza fabryką, w nowym miejscu powstało też centrum sportowe dla pracowników – obydwa obiekty zajmują około 4,6 tysiąca m², inwestycja kosztowała 30 milionów złotych. Jednym z celów było maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia, które razem z instalacją fotowoltaiczną o mocy 150 kW i energooszczędnymi diodami ma zmniejszać zużycie prądu. Lumel zainwestował również w wentylację z odzyskiem ciepła oraz w niskoemisyjne kotły gazowe.

Electrostatic Protected Area

W przestrzeni produkcyjnej w „Spalonym Lesie” przygotowano strefę EPA, która eliminuje wyładowania elektrostatyczne. Dzięki temu wytwarzane podzespoły nie będą uszkadzane – większość usterek komponentów elektrycznych powoduje fakt, że pracownicy nie używają odzieży antystatycznej i przyrządów uziemiających. Dodatkowo firma w nowej fabryce zainstalowała własne systemy monitoringu parametrów środowiska i zarządzania energią.

(fot. Lumel)

Produkcja 24 h na dobę

Spółka planuje jeszcze zmiany organizacyjne – przedsiębiorstwo chce, żeby wszystkie linie produkcyjne pracowały przez całą dobę, co ma pozwolić wytwarzać następne produkty:

Obok kontynuacji prac związanych z rozwojem urządzeń i systemów dla tradycyjnej energetyki planujemy uruchomić produkcję urządzeń z zakresu energetyki odnawialnej. Pierwszą grupą z tej serii będą inwertery solarne (falowniki zmieniające prąd stały w przemienny – przyp. red.) o mocy do 50 kW, a w dalszej kolejności m.in. magazyny energii odnawialnej. Myślimy też o projektach związanych z branżą motoryzacyjną – wylicza prezes firmy, Dinesh Musalekar.

(fot. Lumel)

Dwie firmy

Spółka działa w Zielonej Górze od 1953 roku, początkowo funkcjonowała pod nazwą Zielonogórskie Zakłady Wytwórcze Mierników Elektrycznych A-21. W 2016 roku podzieliła się na dwa przedsiębiorstwa – Lumel i Lumel Alucast (zajmujący się precyzyjnymi odlewami ciśnieniowymi). Po przenosinach do „Spalonego Lasu” budynki obydwu marek są w jednym miejscu. Lumel Alucast bardziej ucierpiał z powodu pandemii, ponieważ współpracuje przede wszystkim z branżą motoryzacyjną – sprzedaż firmy spadła o 40%, Lumelu o 25. Przedsiębiorstwa zaznaczają przy tym, że udało się utrzymać wszystkie miejsca pracy: 160 w Lumelu i 400 w Lumelu Alucaście – choć konieczne okazało się skrócenie czasu pracy i zawieszenie wypłacania premii.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór