Badacze zwracają uwagę na to, że rozwój sztucznej inteligencji przyjmuje obecnie nieoczekiwane kierunki. Początkowo zakładano, że sztuczna inteligencja odegra znaczącą rolę we wspieraniu świata nauki przyczyniając się do przełomowych odkryć w wielu dziedzinach. Dzisiaj widzimy, że największą popularność zyskują rozwiązania, które wspierają kreatywność ludzi i potrafią generować zaskakujące dzieła, jak np. generatory obrazów Midjourney i DALL·E. Zdaniem naukowców zrozumienie skutków rozwoju sztucznej inteligencji dla społeczeństwa wymaga ciągłej analizy, obserwacji i monitorowania postępujących zmian.
Konieczne zaangażowanie wielu środowisk
Poza monitorowaniem zmian, konieczne jest także określenie roli i zakresu odpowiedzialności za kwestie społeczne nie tylko twórców technologii oraz ich dostawców, ale też organów nadzoru i środowisk naukowych. Odpowiedzialność za zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem sztucznej inteligencji a etyką spoczywa na wszystkich wymienionych uczestnikach procesu upowszechniania technologii, ale również na społeczeństwie, które musi w sposób odpowiedzialny podchodzić do korzystania z technologii.
Czy uda się zachować równowagę między technologią a etyką?
W praktyce ciężko będzie wyznaczać jasne granice dla rozwoju sztucznej inteligencji. Ciągłe udoskonalanie algorytmów powoduje, że odtwarzanie zdolności człowieka, również tych odpowiedzialnych za empatię i kreatywne myślenie, przynosi coraz lepsze efekty. Przykładem kontrowersyjnego rozwiązania, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do nawiązywania emocjonalnej relacji z człowiekiem jest Gatebox Virtual Home Robot, czyli wirtualna asystentka, wyświetlana w formie holograficznego obrazu dziewczyny. Poza sprawdzeniem pogody, wiadomości, odtwarzaniem muzyki i sterowaniem urządzeniami w domu, asystentka przede wszystkim aktywnie nawiązuje kontakt z człowiekiem, reaguje na zachowanie i emocje, może utrzymywać stały kontakt z człowiekiem poprzez np. pisanie SMSów, stanowiąc istotne wsparcie dla osób samotnych. Choć do końca nie wiadomo, czy wirtualny gadżet przynosi więcej korzyści czy zagrożeń dla społeczeństwa, to z pewnością obrazuje, jak może wyglądać nasza przyszłość w kontekście rozwoju nowych technologii. Więcej na temat konieczności wprowadzenia równowagi pomiędzy rozwojem technologii a etyką, w artykule >> link