Przejdź do treści

Koronawirus: Sharp zmienia zakład produkujący dotąd panele LCD w fabrykę maseczek


  • Na japońskim rynku brakuje maseczek ochronnych, więc Foxconn, właściciel Sharpa, zdecydował, że przekształci pod kątem nowej sytuacji fabrykę ekranów do telewizorów.
  • Produkcja ruszy w tym miesiącu, firma chce docelowo wytwarzać 500 tysięcy maseczek dziennie.
  • Zakład w Kameyamie da się łatwo przetransformować, bo spełnia wysokie standardy czystości.

Producent przekształca zakład działający w prefekturze Mie w środkowej części kraju pod wpływem trudnej sytuacji związanej z biologicznym wirusem SARS-CoV-2 należącym do rodziny koronawirusów. Zwiększony popyt na maseczki ochronne sprawił, że właściciel marki, Foxconn, zdecydował o rozpoczęciu wytwarzania ich zamiast paneli LCD oraz pozostałych części do telewizorów. Nowa produkcja ruszy w tym miesiącu. Firma prognozuje, że pod koniec marca zakład będzie wypuszczał 150 tysięcy maseczek każdego dnia, a dzienna liczba z czasem wzrośnie do pół miliona. Warto podkreślić, że rynkowa i organizacyjna elastyczność połączone ze zdolnością do szybkiej reakcji na nowe zapotrzebowanie należą do najbardziej charakterystycznych cech Przemysłu 4.0.

Produkcja maseczek, tak jak LCD, wymaga czystości

Właściciele zakładu przekonują, że przekształcenie produkcji nie będzie trudne, bo podobnie jak w przypadku maseczek ochronnych, wytwarzanie paneli LCD jest obwarowane wysokimi standardami dotyczącymi czystości. Foxconn nie poinformował jeszcze, w jaki sposób planuje dystrybuować produkty, ani jakich cen mogą spodziewać się kupujący. Niewykluczone, że maseczki z fabryki w Kameyamie w ogóle nie trafią na rynek, a bezpośrednio do przychodni i szpitali, którym brakuje akcesoriów ochronnych.

Sharp nie zawsze produkował elektronikę

Japońska firma powstała na początku ubiegłego wieku. Choć kojarzymy ją przede wszystkim z elektroniką użytkową, to przedsiębiorstwo zajmowało się wytwarzaniem również innych przedmiotów. Sharp zaczynał od klamer zatrzaskowych i ołówków mechanicznych (od nazwy produktu Ever-Ready Sharp Pencil pochodzi nazwa przedsiębiorstwa). Dopiero w latach 20 Sharp zajął się odbiornikami radiowymi, a produkcję telewizorów rozpoczął w 1953 roku. Panelami LCD firma zajęła się na przełomie wieków, fabryka w Kameyamie powstała w 2004. Trzy lata później producent otworzył w Polsce, w Ostaszewie, fabrykę telewizorów z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na