Koronawirus: Sharp zmienia zakład produkujący dotąd panele LCD w fabrykę maseczek

  • Na japońskim rynku brakuje maseczek ochronnych, więc Foxconn, właściciel Sharpa, zdecydował, że przekształci pod kątem nowej sytuacji fabrykę ekranów do telewizorów.
  • Produkcja ruszy w tym miesiącu, firma chce docelowo wytwarzać 500 tysięcy maseczek dziennie.
  • Zakład w Kameyamie da się łatwo przetransformować, bo spełnia wysokie standardy czystości.
Maseczka ochronna

Producent przekształca zakład działający w prefekturze Mie w środkowej części kraju pod wpływem trudnej sytuacji związanej z biologicznym wirusem SARS-CoV-2 należącym do rodziny koronawirusów. Zwiększony popyt na maseczki ochronne sprawił, że właściciel marki, Foxconn, zdecydował o rozpoczęciu wytwarzania ich zamiast paneli LCD oraz pozostałych części do telewizorów. Nowa produkcja ruszy w tym miesiącu. Firma prognozuje, że pod koniec marca zakład będzie wypuszczał 150 tysięcy maseczek każdego dnia, a dzienna liczba z czasem wzrośnie do pół miliona. Warto podkreślić, że rynkowa i organizacyjna elastyczność połączone ze zdolnością do szybkiej reakcji na nowe zapotrzebowanie należą do najbardziej charakterystycznych cech Przemysłu 4.0.

(Zakład Sharpa w Kameyamie – fot. Wikipedia)

Produkcja maseczek, tak jak LCD, wymaga czystości

Właściciele zakładu przekonują, że przekształcenie produkcji nie będzie trudne, bo podobnie jak w przypadku maseczek ochronnych, wytwarzanie paneli LCD jest obwarowane wysokimi standardami dotyczącymi czystości. Foxconn nie poinformował jeszcze, w jaki sposób planuje dystrybuować produkty, ani jakich cen mogą spodziewać się kupujący. Niewykluczone, że maseczki z fabryki w Kameyamie w ogóle nie trafią na rynek, a bezpośrednio do przychodni i szpitali, którym brakuje akcesoriów ochronnych.

Sharp nie zawsze produkował elektronikę

Japońska firma powstała na początku ubiegłego wieku. Choć kojarzymy ją przede wszystkim z elektroniką użytkową, to przedsiębiorstwo zajmowało się wytwarzaniem również innych przedmiotów. Sharp zaczynał od klamer zatrzaskowych i ołówków mechanicznych (od nazwy produktu Ever-Ready Sharp Pencil pochodzi nazwa przedsiębiorstwa). Dopiero w latach 20 Sharp zajął się odbiornikami radiowymi, a produkcję telewizorów rozpoczął w 1953 roku. Panelami LCD firma zajęła się na przełomie wieków, fabryka w Kameyamie powstała w 2004. Trzy lata później producent otworzył w Polsce, w Ostaszewie, fabrykę telewizorów z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi.