Przejdź do treści

Powstanie cyfrowy asystent i system przetwarzania mowy


  • Przedsiębiorcy i jednostki naukowe mogą dostać od 3,5 do 10 milionów złotych na projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję.
  • Chodzi o opracowanie programów, które usprawnią pracę urzędów lub pomogą w zamianie mowy na dane potrzebne do przygotowania dokumentów.
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpocznie nabór wniosków w maju.

Celem konkursu są prace nad dwoma tematami badawczymi z zakresu sztucznej inteligencji. Pierwszy z nich pomoże osobom przychodzącym do urzędów – cyfrowy doradca zainstalowany w urządzeniu mobilnym petenta i tablecie instytucji wytłumaczy sposób załatwiania danej sprawy i podpowie np. zestaw potrzebnych dokumentów. Zgodnie z założeniami, program będzie przypominał popularnych asystentów głosowych, np. Google, Siri czy Cortanę. Drugi temat koncentruje się na przetwarzaniu mowy i wydobywaniu istotnych informacji z rozmów prowadzonych pomiędzy lekarzami a pacjentami. Na podstawie wychwyconych danych system automatycznie wystawi recepty, zwolnienia czy skierowania na dalsze badania.

Zasady

W programie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja złożone z maksymalnie 3 podmiotów. Budżet całego konkursu to 60 milionów złotych, które organizator podzieli równo pomiędzy oba tematy badawcze. Pojedynczy projekt może uzyskać od 3,5 do 10 milionów złotych – wysokość dofinansowania zależy m.in. od wielkości firmy. Realizacja przedsięwzięć rozpocznie się 1 lutego 2022 roku i potrwa 3,5 roku. Wnioskodawcy będą mieli po 12 miesięcy na każdą z trzech faz projektu: w pierwszej przygotują wstępną wersję programu i bazę danych, w drugiej – działający system, a podczas ostatniej zajmą się ulepszaniem produktu. Nabór aplikacji potrwa od 7 maja do 6 lipca. Szczegółowo przedsięwzięcie jest opisane w Nawigatorze Finansowym – poniżej zasad dotyczących mechanizmu udostępniliśmy formularz dla osób, które chcą uzyskać więcej informacji.

Program INFOSTRATEG

Konkurs NCBR-u jest drugim przedsięwzięciem ogłoszonym w ramach programu strategicznego pt. „INFOSTRATEG – Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”, którego celem jest wsparcie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain w praktyce. Plany organizatora zakładają, że do 2029 roku będą realizowane projekty obejmujące badania naukowe oraz działania i prace wdrożeniowe. Łączny budżet programu to 840 milionów złotych – część pieniędzy zostanie przeznaczona na projekty zamawiane, czyli wskazane przez podmioty administracji publicznej jako potrzebne w ich pracy.

Inne konkursy NCBR-u

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło także program GOSPOSTRATEG, który ma za zadanie zwiększyć wpływ badań społeczno-ekonomicznych na tworzenie krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Nabór ruszy 7 maja i skończy się 7 lipca. Do połowy czerwca można aplikować w polsko-tajwańskim konkursie na projekty badawcze dotyczące m.in. inżynierii materiałowej, inteligentnego transportu, efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa i badań kosmicznych. Jeszcze w kwietniu przyjmowane są wnioski w ramach polsko-niemieckiej współpracy bilateralnej, dotyczące transferu zielonych technologii cyfrowych do MŚP i startupów. Projekty powinny dotyczyć m.in. wykorzystania big data na obszarach wiejskich, inteligentnego zaopatrzenia w wodę czy rozwoju internetu rzeczy w rolnictwie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na